Компаниите, които използват инструменти за генеративен изкуствен интелект, като ChatGPT, ще трябва да оповестяват всички материали, защитени с авторски права, използвани за разработването на техните системи, съгласно ранно споразумение на ЕС, което може да проправи пътя към първите в света всеобхватни закони, регулиращи тази технология.
Преди близо две години Европейската комисия започна да изготвя проект на Закон за изкуствения интелект, за да регулира нововъзникващите технологии за изкуствен интелект, които преживяха бум на инвестиции и популярност след пускането на чатбота ChatGPT на OpenAI, задвижван от изкуствен интелект.
Членовете на Европейския парламент се съгласиха да придвижат проекта до следващия етап – тристранната среща, по време на която законодателите на ЕС и държавите членки ще уточнят окончателните детайли на законопроекта.
Съгласно предложенията инструментите за изкуствен интелект ще бъдат класифицирани според нивото на възприемания от тях риск: от минимален до ограничен, висок и неприемлив. Областите на безпокойство могат да включват биометрично наблюдение, разпространение на дезинформация или дискриминационен език.

Въпреки че високорисковите инструменти няма да бъдат забранени, тези, които ги използват, ще трябва да бъдат изключително прозрачни в своите операции.
Дружествата, които използват генеративни инструменти за изкуствен интелект, като ChatGPT или генератора на изображения Midjourney, ще трябва също така да оповестяват всички материали, защитени с авторски права, използвани за разработването на техните системи.
Според източник, запознат с обсъжданията, тази разпоредба е била добавена късно през последните две седмици. Според източника някои членове на комисията първоначално са предложили да се забрани изобщо използването на материали, защитени с авторски права, за обучение на генеративни модели на изкуствен интелект, но това предложение е било изоставено в полза на изискването за прозрачност.
„На фона на консервативните желания за повече наблюдение и левите фантазии за свръхрегулиране парламентът намери солиден компромис, който ще регулира ИИ пропорционално, ще защитава правата на гражданите, както и ще насърчава иновациите и ще стимулира икономиката“, заяви Свеня Хан, депутат от Европейския парламент.
Анализаторът от Macquarie Фред Хавемайер заяви, че предложението на ЕС е „тактично“, а не подходът „първо забрани, а после задавай въпроси“, предложен от някои.
„ЕС е на границата на регулирането на технологиите за изкуствен интелект“, каза той пред Ройтерс.
СЪСТЕЗАНИЕ ЗА ПАЗАР
Подкрепяната от Microsoft (MSFT.O) OpenAI предизвика възхищение и безпокойство по целия свят, когато представи ChatGPT в края на миналата година. Чатботът се превърна в най-бързо развиващото се потребителско приложение в историята, достигайки 100 милиона активни потребители месечно за няколко седмици.
Последвалата надпревара между технологичните компании за пускане на пазара на продукти с генеративен изкуствен интелект обезпокои някои наблюдатели, като собственикът на Twitter Елон Мъск подкрепи предложение за спиране на разработването на такива системи за шест месеца.
Малко след подписването на писмото Financial Times съобщи, че Мъск планира да стартира свой собствен стартъп, който да се конкурира с OpenAI.
Превод и редакция: TRENDY NEWS