Три седмици след като Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) я обвини, че управлява нерегистрирана борса за ценни книжа, в понеделник Bittrex Inc подаде молба за защита от фалит.
Базираната в Сиатъл фирма прекрати дейността си в САЩ на 30 април и заяви, че подаването на молба за обявяване в несъстоятелност няма да се отрази на Bittrex Global, която обслужва клиенти извън САЩ. Операциите на компанията извън САЩ са базирани в Лихтенщайн.
Активите и пасивите на Bittrex бяха между 500 млн. и 1 млрд. долара, според молбата за обявяване в несъстоятелност, подадена в съда в Уилмингтън, щата Делауеър.
Bittrex заяви, че все още държи криптоактивите на американските клиенти, които не са изтеглили средствата си преди 30 април.
Тези активи са „безопасни и сигурни“ и Bittrex заяви, че възнамерява да поиска от съда по несъстоятелността ограничено повторно отваряне на клиентските сметки, за да може криптовалутите да бъдат разпределени обратно на клиентите.
През изминалата година няколко компании от криптоиндустрията изпаднаха в несъстоятелност, повалени от спада в цените на активите, подновения регулаторен контрол, а в случая с някогашната водеща борса FTX – от обвинения в престъпления.
На 17 април Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) заведе дело срещу Bittrex, твърдейки, че бившият главен изпълнителен директор Уилям Шихара е насърчавал емитентите на криптоактиви, които искат да направят своите токени достъпни на платформата на компанията, да изтриват публични изявления, които биха могли да накарат регулаторните органи да разследват тези предлагания на токени като ценни книжа.

Криптоборсата отхвърли твърденията на SEC, като заяви, че криптоактивите на нейната платформа не са ценни книжа или инвестиционни договори.
Въпреки че искът на SEC остава висящ, Bittrex по-рано се съгласи да плати 29 млн. долара глоби на Министерството на финансите на САЩ за „очевидни нарушения“ на санкциите срещу някои държави и на закона за борба с изпирането на пари.
В исковата молба на Bittrex Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите е посочена като най-големия необезпечен кредитор на компанията с над 24 млн. долара задължения към агенцията.
Другите най-големи кредитори на Bittrex бяха предимно клиенти на криптоборсата. Bittrex изброи 16 клиенти с поне 1 млн. долара в сметките си, без да ги идентифицира поименно. Според петицията най-голямата останала клиентска сметка на компанията има активи на стойност 14,6 млн. долара.
Превод и редакция: TRENDY NEWS