Целувка като знак за романтична или сексуална привързаност се практикува от хората поне от 4500 години или хилядолетие по-рано, отколкото се смяташе досега, предаде АФП, като цитира проучване на изследователи от Дания и Великобритания.
То е публикувано в изданието „Science“ и дава доказателства, че „целувката по устата е съществувала в Месопотамия и Древен Египет“ още през 2500 г. пр. н. е.

Тази практика обаче може да е много по-стара и да води началото си от праисторически времена, казва пред АФП Тролс Панк Арбюл от Копенхагенския университет. Той е съавтор на изследването заедно със Софи Лунд Расмусен от Оксфордския университет.
Специалист по Древния Близък изток, той е изненадан да прочете в научни публикации, че романтична целувка между хора е описана в индийски източник от 1500 г. пр. н. е.
„Знаех, че има и по-стари доказателства от Месопотамия“, казва Арбюл, който е експерт по клинописи.
В хилядите налични клинописни текстове двамата с Расмусен откриват няколко споменавания на романтични целувки. Това е достатъчно, за да кажат, че „има ясни примери, показващи, че целуването е било често срещано в древността“.
Специалистите по темата правят разлика между „приятелско-родителската“ целувка и „романтично-сексуална“, отбелязва АФП. Според тях първата изглежда универсална във времето, но втората „не е културно универсална“.

Двамата изследователи започват търсенето на най-ранната целувка миналото лято, докато обсъждат на масата за вечеря статия за древната ДНК на вируса на херпес симплекс 1. В статията за херпеса е отбелязана промяна в предаването на вируса през бронзовата епоха (2000-700 г. пр. Хр.), „потенциално свързана“ с нови културни практики, „като например появата на сексуално-романтичните целувки“.
Арбюл нямал особени затруднения да намери сведения за целувки от Месопотамия, написани на шумерски и акадски език. Той и Расмусен отбелязват и една калцитна скулптура в Британския музей, наречена „Влюбените от Айн Сахри“, която е намерена в пещери близо до Витлеем и се оценява на около 11 000 години.
„Това е известно от десетилетия в моята област“, казва Арбюл за писмените свидетелства за целувки от Месопотамия.
„Работата на асириолозите“, каза Расмусен, „е, че те обичат да спорят помежду си, но всъщност не говорят с други хора.“
Това би могло да обясни защо някои експерти приемат Индия за място на произход на целувките, въпреки че Арбюл има различна теория.
„Мисля, че един от източниците, които цитират, са наръчници като Кама Сутра“, казва той, като има предвид текстове, които се смята, че са публикувани преди 2400 до 1700 години.
Превод и редакция: TRENDY NEWS