Учени от Центъра за мозък и познание на UPF и Оксфордския университет са открили, че турбуленцията ускорява мозъка. Тя прави предаването на информация в мозъка чрез неврони по-бързо. Резултатите от работата са публикувани в списание Communications Physics.
Най-често турбуленцията е свързана с треперене по време на полет на самолет. Въпреки това, на първо място, турбулентността е основен принцип на природата, който осигурява ефективен трансфер на енергия и информация в пространството и времето поради смесване. Например: най-оптималния метод за готвене, така че да се готви по-бързо, е разбъркването.

Използвайки магнитоенцефалография (MEG), авторите изследват ефектите на турбулентността и термодинамиката върху мозъчната функция при 89 доброволци. Този метод директно измерва електрическите сигнали на невроните за милисекунди в сравнение със секунди при fMRI (функционално магнитно резонансно изображение). Тогава беше създаден цял модел на мозъка. Резултатите показват, че мозъчната турбуленция е от решаващо значение за ефективния трансфер на информация и енергия в мозъка както в пространството, така и във времето.
Сега този индикатор се планира да се използва като биомаркер за заболявания като болестта на Паркинсон или Хънтингтън.
Ето какво казват още изследователите:
„Успяхме да покажем ефективно предаване на информация в целия мозък в турбулентен режим. Това дава допълнителна представа за това как турбулентността е скелетът, лежащ в основата на ефективния пространствено-времеви пренос на информация, необходим за оцеляването.
Този показател е отличен кандидат, притежаващ специфичност и чувствителност за разграничаване на различни мозъчни състояния като например будност, сън, когнитивни задачи (например вземане на решения и работна памет), наркотици (анестезия и психеделици) и болести (кома и невропсихиатрични разстройства). Мярката трябва да бъде полезна и за идентифициране на моменти на висок трансфер на информация/турбулентност в продължителни времеви редове, индивидуални различия и различия между нормални и клинични популации.“
Превод и редакция: TRENDY NEWS