Планината Цаагваа представлява голям интерес за изследователите. Факт е, че тук има не само много мечки гризли, те се различават по гигантски размери. Тлингитите говорят за животни с дължина около 4 метра и тегло един тон. И това не е изключение, мечките с особено големи размери са норма за местната гора. Тази планина изглежда като излязла от екран на филм на ужасите. Покрит с гъста гъста гора, скрит в мъглата, тя пази тайните на огромните си обитатели като непревземаем бастион. Там цари вечен мрак и само смразяващия рев на гигантски гризли се разнася в здрача на иглолистната джунгла. Планината Цаагваа е зловещо, но уникално творение на дивата природа. Намира се на изолирано място в Аляска, на остров Куцнуову.
От древни времена тези земи са обитавани от индианците тлингити и огромните мечки гризли. Остров Куцнуову е почти изцяло покрит с гъсти иглолистни гори. Плътността на мечките в тези гори е най-високата в света. Планината Цаагваа е центърът на света на мечките. И ако местното население все още се разхожда в горите около планината, то самата планина се смята за забранено място. Гората в планината не е проходима. Според местните легенди човешки крак не е стъпвал там от 400 години.
Един от местните жители разказва историята как се натъкнал на огромно гризли близо до къщата.
Това животно, издигнало се на задните си крака, с предните си крака достигна напречна дървена греда, разположена на височина 3,5-4 метра. Потвърждение на думите на мъжа са следите от ноктите, останали по гредата. Има още една интересна история. Твърди се, че местните мечки погребват мъртвите си братя. Но това е по-скоро от категорията на фантазията, защото подобно поведение е нетипично за тези животни. Според тлингитските вярвания мечките ни чуват (хората), знаят нашите намерения и мисли предварително.

Гигантските гризли са собственици на местните гори. Тяхната сила е призната от местните жители на острова. Мечките унищожили популацията от вълци, които също живеела в околностите на планината Цаагваа. Дори руските ловци на мечки, които са посещавали острова по времето, когато Аляска е принадлежала на Русия, са се възхищавали на огромните размери на мечките от остров Куцнуову. Ловците, които знаят много за лова на големи сибирски кафяви мечки, се сблъскали с трудности в горите на Куцнову. Центърът на господството на мечките е планината Цаагваа. Това е техният непревземаем бастион.
Заобиколена от непроходими гори, планината служи като основно място за зимуване на огромните мечки. С настъпването на студеното време всички мечки на острова се насочват към неговите склонове.
Планината е толкова гъсто покрита с гора, че слънчевите лъчи почти не пробиват до земята и затова тук цари вечна нощ. На земята има много остарели дървета, покрити със слой мъх, те бавно се разпадат, сливайки се с повърхността. Коренното население заобикаля планината Цаагваа, смята се за непроходима и опасна. С настъпването на есента склоновете на планината заприличват на „минно поле“ от мечи бърлоги. И разбира се, както във всяко царство, планината Цаагваа има свой собствен цар, легендарната мечка, наречена „дядо“. Тлингитите, които са го видели, твърдят, че този хищник е висок повече от 4 метра и около 2 метра в холката.