Учени от Израел създадоха в лаборатория модел на човешки ембрион от стволови клетки, без да използват сперматозоиди, яйцеклетки или утроба, което дава уникален поглед към ранните етапи на ембрионалното развитие, съобщава Reuters.
Според екипа от израелския Научен институт „Вайцман“ моделът наподобява ембрион на 14-ия ден, когато той придобива вътрешни структури, но преди да положи основите на телесните органи.
Работата на учените е публикувана в списание Nature в сряда, след като през юни, по време на годишната среща на Международното общество за изследване на стволовите клетки (ISSCR) в Бостън, е публикуван предпечат.
Израелският екип подчертава, че е далеч от възможността да създаде ембрион от нулата.
„Въпросът е кога един модел на ембрион започва да се счита за ембрион? Когато това се случи, ние знаем правилата. В момента сме много, много далеч от този момент“, каза ръководителят на екипа Якоб Хана.
Въпреки това те заявиха, че работата може да отвори вратата към нови начини за тестване на ефекта на лекарствата върху бременността, за по-добро разбиране на спонтанните аборти и генетичните заболявания, а може би дори и за отглеждане на тъкани и органи за трансплантация.

„Те не са идентични. Има разлики от човешките ембриони, но все пак това е първият път, когато, ако отворите атлас или учебник, можете да кажете – да, наистина виждам приликата между тях“, каза Хана.
Той казва, че екипът му е взел стволови клетки, получени от клетки на възрастна човешка кожа, както и от други, култивирани в лабораторията, след което е върнал клетките в ранно състояние с потенциал да се развиват в различни видове клетки.
След това ги манипулират, за да създадат основата на нещо, което структурно наподобява ембрион. Това не е истински или синтетичен ембрион – термин, критикуван от ISSCR и други учени – а по-скоро модел, показващ как функционира такъв.
„В около 1 % от агрегатите можем да видим, че клетките започват да се диференцират правилно, да мигрират и да се подреждат в правилната структура, а най-далеч успяхме да стигнем на 14-ия ден от развитието на човешкия ембрион“, казва той.
Следващата им цел, казва Хана, е да напреднат до 21-ия ден и също да достигнат прага от 50% успеваемост.
Магдалена Жернишка-Гоец, професор по развитие и стволови клетки в университета в Кеймбридж, заяви, че изследването се присъединява към шест други подобни модели, подобни на човешки ембриони, публикувани от екипи от цял свят тази година, включително от нейната лаборатория.
„Нито един от тези модели не пресъздава напълно естественото развитие на човека, но всеки от тях допринася за начините, по които много аспекти на човешкото развитие вече могат да бъдат изучавани експериментално“, каза тя.
Изследването повдига някои етични въпроси относно възможността за бъдещи манипулации в развитието на човешки ембриони, отбелязват Хана и други. Той обаче направи сравнение с ядрената физика, като заяви, че не трябва да се спират всички изследвания в тази област, защото някой може да реши да направи ядрена бомба.
Важно е да се ангажира и напълно да се информира обществеността, каза той, като „нищо не се прави в сянка“.
Превод и редакция: TRENDY NEWS