Опустошително земетресение разтърси съседките ни Гърция и Турция. В земетресението са загинали 14 души, а над 400 са ранени.
Епицентърът на земетресението е остров Самос, а според Геологическата топографска служба на САЩ е с магнитуд от 7.0 по Скалата на Рихтер.
Председателството за управление на бедствия и извънредни ситуации на Турция твърди, че земетресението се е случило на дълбочина от 16.5 километра с магнитуд от 6.6.
Европейско‑средиземноморския сеизмологичен център казва, че земетресението е било с предварителен магнитуд от 6,9. Според центъра, епицентърът се намира на 13 километра североизточно от гръцкия остров Самос.
Последствията в Самос
Жители на остров Само препълниха улиците. Mного от тях публикуваха снимки и клипове в социалните мрежи, показващи наводнението на главното пристанище. Националната телевизия на Гърция докладва, че две деца на възраст от 15 и 17 години са били убити, след като стена се е срутила върху тях.

Няколко сгради също са били повредени. По-голямата част от тях са били стари.
С ударът на земетресението, Главният секретариат за гражданска защита на Гърция е пуснал две съобщения за „екстремна опасност“. Целта е била да се предупредят хората на няколко острова в триъгълника, сформиран от Икария, Кос и Хиос.
Допълнително съобщение е било изпратено и до жителите на Самос, призовавайки ги да останат отвън в безопасните зони и далеч от сградите.
Министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис туитна: „Думите не стигат, за да опишем как някои приемат смъртта на тези деца. В тези трудни времена, нашите мисли са с техните семейства и непоносимата болка, която изпитва страдащият остров.“
Щетите в Измир
Земетресението предизвика малко цунами, което се удари в район Сеферихисар, Измир. 12 души са били убити, има стотици ранени. Около 70 души са били спасени от отломките. 4 сгради са били разрушени и повече от 10 са се срутили, като и много други са били засегнати.

Здравният министър Фахреттин Коджа заяви в интернет пространството, че 38 линейки, два медицински хеликоптера и 35 медицински спасителни екипа са работили в града Измир. Министърът на околната среда на Турция заяви в телевизионни изказвания, че има съобщения за хора, хванати в капан под отломки, много от които в квартал Барйакли. Повече от 1200 работници са участвали в спасителните усилия.
На двете места няма пострадали българи.
Земетръсна дипломация
Гърция и Турция често споделят страданията си, свързани със земетресения. Преди две десетилетия, поредица от трусове предизвика създаването на „земетръсна дипломация“ между двете страни.
През Август 1999 г., огромно земетресение с магнитуд от 7,6 в северозападна Турция предизвика огромни щети, като остави повече от 17 000 души мъртви и стотици хиляди изчезнали.
Гърция отговори светкавично на това събитие, като изпрати спасителни екипи и организира помощи чрез неправителствени организации и частни граждански инициативи.
Три седмици след това земетресение се случва друго в Атина. Повече от 140 души са били убити, а собствеността на хората е била засегната. Турция изпраща спасителни екипи до Атина, както и телефонните линии до гръцкото посолство от Анкара се пълнят с обаждания от турци, които искат да дарят кръв, за да спасят живота на гърци.
Дори във времената на конфликт между Гърция и Турция, почти веднага след земетресението, г-н Мицотакис предлага своята помощ на турския президент Ердоган в туит: „Въпреки нашите различия, има времена, в които хората ни трябва да са задружни“.
Г-н Ердоган отвръща на тези слова с: „Двама съседи, които показват солидарност в трудни времена, е по-ценно от повечето неща в живота“.
Източници: The New York Times, India TV News, NBC News