Недостиг на животоспасяваща кръвна плазма, опашки от желаещи да дарят и в същото време липса на центрове и кадри, които да им я вземат, за да спасят живот. Такава е ситуацията през последните дни на фона на призивите хора, преболедували коронавируса и създали антитела, доброволно да даряват плазма, разказва Нова тв.
Стигна се дори до случаи, при които хора да бъдат връщани, защото не са били записали предварително. Това допълнително усложнява ситуацията, тъй като даряването отнема два часа. Кръвна плазма може да се дари на две места у нас, но и двете са в София – във ВМА и в Националния кръвен център.
„Пропуск в създадената организация не мисля, че има. Вчера дойдоха 50 човека, върнати са тези, които не отговарят на изискванията за дарители. Това са около 15-16 човека. Общо до 19 часа са дарили 21 души, няма върнат човек”, обясни директорът на Кръвния център д-р Николай Николов.
Има места, където могат да се разкрият още центрове за даряване на плазма, но липсва персонал, който да е обучен да борави с апаратурата. Най-голяма нужда от кръвна плазма имат много лечебни заведения от почти цялата страна, но преди седмица огромна заявка е имало от Шуменската болница.
„Александорвска” болница е една от тези с най-голям брой пациенти с коронавирус. Там обаче кръвна плазма не може да се дари.
„Нашият въпрос е защо в страната има само два апарата за даряване на кръвна плазма. В Германия, например, в един регион с 3 млн. жители има 100 апарата. Тези апарати не са скъпи, но е взето решение те да са на стойност от 50 хил. лв. Стар, но работещ струва 10-15 хиляди лв.”, заяви д-р Павлина Михайлова от Сдружение за лечение на коронавирус с кръвна плазма. Заедно с Българския лекарски съюз Сдружението поде инициатива за популяризирането на подобен вид лечение.
Според нея персонал може да се обучи лесно, за това от Сдружението апелират в отворено писмо до премиера и министъра на здравеопазването във всеки областен център да бъде разкрит пункт за даряване на плазма.