Главният прокурор на САЩ – Уилиам П. Бар, е разгледал обвиненията на президента Тръмп за масовите несъвпадения в изборните резултати. В понеделник Бар разпореди на федералните прокурори да разследват конкретни обвинения за изборна измама преди резултатите от изборите да бъдат официализирани.
Това нареждане на Бар подкани служителят на Министерството на правосъдието на САЩ, Ричард Пилджър, който надзирава за изборни измами да напусне поста си.
Бар казва, че е разпоредил „конкретни мерки” на следствени действия в някои от случаите. В ясно формулирана бележка той ясно посочи, че прокурорите имат правомощията да разследват, но и предупреди, че „съзнателни, спекулативни, измислени или надути претенции не трябва да бъдат основа за започване на федерални разследвания“.
Неговата директива игнорира дългогодишната политика на Министерството на правосъдието, целяща да предотврати влиянието на правоприлагащите органи върху резултата от изборите. След това последва ход, седмици преди изборите, при който департаментът отмени забраната за разследване на измами с избиратели преди избори.
„Като се има предвид, че гласуването на настоящите ни избори вече приключи, аз ви упълномощавам да провеждате разследвания за нередности при гласуване и преброяване на гласове преди сертифицирането на изборите“, написа Бар.
Служител на Министерството на правосъдието заяви, че Бар е наредил проверка на твърденията за негодни избиратели в Невада и бюлетини със стара дата изпратени по пощата в Пенсилвания. През последните дни републиканците разпространиха и двете твърдения, без да се появят доказателства, които да ги подкрепят.
Бар не е написал бележката по указание на г-н Тръмп, Белия дом или други републикански депутати, каза служителят.
Главният прокурор лично е казал на служителите на отдела в дните след изборите, че всякакви спорове трябва да бъдат разрешавани в съда, според трима души, информирани за разговорите. Той заяви, че не е видял масивна измама и че повечето твърдения са свързани с отделни случаи, които не сочат към по-голям системен проблем, казаха хората.
Но критиците на Бар веднага осъдиха бележката като политически акт, който подкопава независимостта на Министерството на правосъдието от Белия дом.
„Би било достатъчно проблематично, ако Бар не спази дългогодишните насоки на Министерството на правосъдието поради значителни, обосновани твърдения за нарушение – с които вероятно може да се справи на местно и щатско ниво” каза Стивън И. Владек, професор в Юридическото училище в Тексаския университет.
„Но това да стане, когато няма такива доказателства – и когато ясната стратегия на президента е да делегитимира резултатите от изборите – е едно от най-проблемните действия на кой да е генерален прокурор” добави още Владек.
Г-н Пилджър, прокурор от отдела за обществена почтеност, който ръководеше разследванията, свързани с измамите с гласуване, каза на колегите си, че ще премине към ненадзирателен пост, работейки по наказателно преследване.
„След като се запознах с новата политика и нейните последици, за съжаление трябва да се оттегля от ролята си на директор на Отдела за изборни престъпления.”, каза той. Говорител на Министерството на правосъдието не отговори веднага на искане за коментар относно съобщението на г-н Пилджър.
Политиките на Министерството на правосъдието забраняват на федералните прокурори да предприемат явни стъпки, като разпит на свидетели или осигуряване на призовки за документи, за започване на наказателно разследване по всякакви въпроси, свързани с изборите, докато резултатите от гласуването не бъдат удостоверени, за да не се разпространи публично и да повлияе на избиратели или служители на местни избори, които осигуряват целостта на резултатите.
„Публичното познаване на наказателно разследване може да повлияе на произнасянето на съдебни спорове” се казва в дългогодишните насоки на Министерството на правосъдието за избор на прокурори. „Съответно общата политика на отдела е да не провежда явни разследвания.“
Допускат се по-скрити следствени действия, като следовател, който влиза под прикритие, но се изисква разрешение на прокурор от Наказателния отдел.
Меморандумът на Бар позволява на американските адвокати да не вземат под внимание прокурорите и да не отнасят исканията си до тях за одобрение, като ефективно отслабват ключова предпазна мярка, която предотвратява политическата намеса в изборите от управляващата партия.
Меморандумът е малко вероятно да промени резултата от изборите, но може да навреди на общественото доверие в резултатите, предупредиха прокурорите от Министерството на правосъдието, изказвайки се при условие за анонимност поради страх от възмездие. Те казаха, че публичното огласяване от департамента също дава на републиканците, включително сенатора Мич Макконъл от Кентъки, лидер на мнозинството, инструмент да откаже да признае Байдън за избран президент.
Макконъл и Бар се срещнаха в понеделник следобед. Представители на двата им офиса отказаха да коментират това, което са обсъдили.
Тръмп е изправен пред тежка битка в опита си да промени резултатите от изборите. Байдън обяви победа в събота, след като няколко новинарски медийни организации го обявиха за победител въз основа на изготвените в таблицата резултати от изборите.
„Не става дума само за показване на доказателства за измама, но за това, че злоупотребите всъщност биха повлияли на резултата в няколко щати“, каза Мат Горман, републикански стратег. „Става въпрос за промяна на стотици хиляди гласове.“
Докато адвокатите на предизборната кампания на Тръмп са подали десетина правни оспорвания на резултатите оспорваните щати, не изглежда да взимат връх в съдилищата. И няма вероятност никой да даде предимство на президента при гласовете, които ще му трябват, за да промени резултата от надпреварата.
Разследващите от Министерството на правосъдието търсят препоръка от Републиканската партия в Невада, която твърди, че над 3000 души, които живеят извън щата, са гласували при избора му, съобщи служителят на ведомството. Длъжностното лице не каза дали отделът е започнал пълно разследване. Миналата седмица федерален съдия отхвърли иска в съда
Отделът разглежда също и клетва, написана от пощенски служител в Ери, Пенсилвания, като се твърди, че служителите на пощенските станции са изготвили план за обратно датиране на бюлетините в щата, каза служителят.
Местният началник на пощата отрече твърденията и каза, че обвинителят е бил многократно дисциплинарно в миналото. Тази декларация е изпратена до отдела от сенатора Линдзи Греъм, републиканец от Южна Каролина и ръководител на комисията по правосъдие на Сената, който е близък съюзник на президента.
В дните след изборите Бар се изправи срещу натиск от страна на Тръмп и неговите помощници да се намеси, за да помогне на президента. Консервативните коментатори разкритикуваха липсата на действия на главния прокурор, заявявайки, че той гледа в друга посока.
Бар не коментира измамите с гласоподаватели през последните седмици, след като преди това издаде необосновани предупреждения за широко разпространена измама поради големия брой бюлетини по пощата, подадени на тези избори. Измамите с гласоподаватели са рядкост и по време на изборите не са се появили големи случаи. В същото време департаментът улесни прокурорите да водят дела за измами с гласоподаватели и публикува подробности от разследванията, които породиха заглавия, които помогнаха на Тръмп, което предизвика остри критики от страна на демократите и защитниците на гражданските права.
източник: New York Times