Преболедували COVID-19 военни започнаха да даряват плазма след заповед на министъра на отбраната.
„Заповедта е навременна и издадена в момент, когато много заболели с COVID-19 имат нужда от преливане на хиперимунна плазма“, заяви професор Румен Попов от Центъра по трансфузионна хематология към ВМА.
Той отбеляза, че служителите в структурите на отбраната имат дълга традиция в кръводаряването, а сега вече е направена организация за желаещите да дарят плазма.
Ръководството на прокуратурата на България ги последва и призова всички прокурори, следователи и съдебни служители, преболедували COVID-19 и възстановили се от инфекцията, да подкрепят кампанията по даряване на рековалесцентна плазма.
„Всяка наша помощ и усилие са от значение за спасяването на човешкото здраве и живот. Нека заедно да попълним Националната банка за рековалесцентна плазма и да продължим да го правим, докато от това има нужда!“, пише в призива на ръководството на ПРБ, адресиран до административните ръководители на прокуратурите, директора на НСлС и съдебните служители.
Във ВМА до 10 души на ден могат да дарят кръвна плазма. В момента там има един апарат за плазмафареза, но се обмисля и закупуването на още. Могат да даряват хора, които са преболедували, 10 дни след отрицателен PCR тест или 28 дни от пълното възстановяване. Процесът по даряване на плазма продължава от 40 до 60 минути, като започва с попълването на необходимите документи от донора, след което следва преглед от лекар, който да прецени дали той е в състояние да дари. Взима се проба за антитела и се прави пълна кръвна картина. От един дарител могат да се вземат до 600 милилитра плазма. Прави се и индивидуална преценка колко пъти в какъв период от време може съответния донор да дари.
В сутрешния блок на БТВ, д-р Чавдар Ботев обясни, че при лечение с антитела отпада необходимостта от антибиотици. Той предложи цялата стратегия на борба с Covid-19 да се изгради върху този метод на лечение.
Източник: btvnovinite.bg