Установено е, че психеделична амазонска напитка, наречена аяуаска, насърчава раждането на нови мозъчни клетки в хипокампуса, част от мозъка, която до голяма степен отговаря за паметта и ученето. Въпреки че напитката се използва като духовно тайнство в продължение на хиляди години от местните общности, ролята му на потенциално средство за лечение на неврологични и емоционални разстройства е довела до голям скок в интереса на западната научна общност през последните години.
Аяуаската съдържа психоактивното съединение N, N-диметилтриптамин (DMT), за което е известно, че произвежда интензивни зрителни халюцинации.И все пак съдържа също съединения като хармин и тетрахидрохармин, за които и преди е установено, че стимулират образуването на неврони от стволови клетки в петри чашка.
Очевидно е обаче, че има доста голяма разлика между стерилизираната чиния и действителния мозък, поради което изследователите от Университета Комплутенсе в Мадрид прекарват последните няколко години, опитвайки се да разберат дали южноамериканското питие може да предизвика и раждането на нови неврони в живия хипокамп. Публикувайки своите открития в списанието Translational Psychiatry, авторите на изследването разкриват, че аяуаската не само е насърчавала неврогенезата при мишки по време на експериментите си, но и че тези гризачи са се справяли по-добре при задачи свързани с паметта от тези, които не са били лекувани с халюциногенната напитката.
Неврогенезата се състои от три основни фази, започвайки с пролиферацията на невронни стволови клетки, за да се образуват невробласти в субгрануларната зона (СГЗ) на зъбната извивка, която се намира в хипокампуса. След това тези невробласти трябва да мигрират в гранулирания слой на хипокампуса, преди да се диференцират във функционални неврони. За да определят как аяуаската влияе на този процес, изследователите инжектираха напитката в мозъка на мишките, преди да отстранят и анализират техните хипокампуси.
Резултатите показаха, че това кара невроналните стволови клетки в СГЗ да се размножават и диференцират в неврони, както и поддържащи невронални клетки като астроглия и олигодендроцити. За да определят дали тези клетки са могли да мигрират в гранулираните и да станат функционални, авторите на изследването инжектират втора група мишки с аяуаска за период от три седмици, преди да им представят набор от задачи, които са предназначени за оценка на паметта и обучението.
Фактът, че гризачите са се справили по-добре при тези задачи, след като са преминали курс на лечение с аяуаска, предполага, че новообразуваните неврони наистина са станали функционални, повишавайки познавателните способности на животните.
Според авторите на изследването това откритие може да отвори вратата за нови лечения за невродегенеративни заболявания като деменция, които се характеризират със загуба на неврони в ключови мозъчни области. „Предизвикателството е да активираме спящия ни капацитет да образува неврони и по този начин да замести невроните, които умират в резултат на болестта“, обясни авторът на изследването Хосе Анхел Моралес в изявление. „Това проучване показва, че DMT е способен да активира невронни стволови клетки и да формира нови неврони.“
Освен това, докато психеделичните ефекти на аяхуаска се медиират от серотониновите рецептори в мозъка, авторите на изследването установяват, че напитката стимулира неврогенезата чрез взаимодействие с различен рецептор, известен като сигма-1. Това е важно, тъй като предполага, че може да е възможно да се задейства образуването на нови неврони, без да се изпада в състояние на наркоза.
С други думи, чрез разработване на лекарства, които се свързват само със сигма-1 рецепторите, без да взаимодействат със серотониновите рецептори, следващото поколение лечения за деменция може да стимулира образуването на нови неврони, без да изпраща пациенти на умопомрачителни космически приключения.
Източник: neurosciencenews.com