„Дания и Нидерландия са двете страни, присъединили се към българското вето за Северна Македония“, каза дипломатически източник пред 24 часа.
По-рано депутатът от македонската ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски написа във Facebook, че изгледа „България не е сама, а има дискретна дипломатическа подкрепа от още най-малко две страни – членки на ЕС, в блокирането на македонските преговори за присъединяване към общността.
Милошоски добавя, че няколко членки на ЕС като Франция, Гърция, Италия и Нидерландия са против приемане на заключения или преговорна рамка само за Албания.
Потвърдиха се и слуховете, че наистина по преговорната рамка на Албания има силно неодобрение.
На срещата на ниво посланици в Брюксел България блокирала не само преговорната рамка, но и заключенията за Северна Македония, след което германското председателство прекъснало дискусията, тъй като нямало консенсус.
Темата за разширяване ще бъде поставена отново на срещата на посланиците от ЕС на 7-ми декември. Ден след това пък е насрочен Съвет по общи въпроси, на който отново ще се обсъжда преговорният процес на Северна Македония.
Македонският депутат уточнява, че някои страни от съюза изразили симатии към усилията на Северна Македония и се обявили за старт на преговори, без да се включват двустранните въпроси като определящи.
Германската позиция е, че България и Северна Македония трябва да се разберат помежду си за името и езика, но София твърдо настоява всички останали спорни въпроси да се включат в глава „Други“, с което германското председателство не било съгласно.
Еврокомисарят за разширяването Оливер Вархей поиска от македония да положи допълнителни усилия, за решение, което е приемливо и за две естрани. Вархей призна, че не е оптимист за преговорните рамки за Северна Македония и Албания и за скорошни преговори за членство в ЕС. Според него шансовете да се намери решение са малки.
„Сигурен съм, че ще намерим решение за споровете с България, но не за 7 дни, може би ще трябва повече време“, заяви новоизбраният специален представител на Северна Македония за България Владимир Бучковски.
Той добави, че като специален представител на страната се надява със своя опит и доверие в България да успее да докаже волята на правителството за изпълнение на задълженията по договора.
Източник: bg-voice.com