Д-р Стоян Шаламанов е главен асистент към катедра „Икономика“ на СУ „Св. Климент Охридски“, където започва работа през 2019 г. Администратор е на магистърска програма „Икономика и право“. По образование макроикономист и юрист. С професионален опит в инвестирането, управлението и контрола на частни компании, юрист по гражданско и търговско право. Водил е лекции и упражнения по Макроикономика, Микроикономика, Европейски съюз – политики, програми и проекти и Мениджмънт също и в Университета за национално и световно стопанство, гр. София, и Университета по архитектура, строителство и геодезия, гр. София. Научните му интереси са основно в областта на правата на собственост, икономическите резултати от тяхното конструиране и икономическия анализ на правото.
Trendy News припомня, че България се включи в най-голямата данъчна реформа може би от век насам. Тя се състои в това корпоративният данък да стане 15%. Припомняме, че корпоративният данък винаги е бил използван за примамка за чуждите инвеститори, като дори е изтъкнат в рекламния клип на страната. Д-р Стоян Шаламанов даде отговор на въпроса „Добре ли ще се отрази на страната ни увеличаването на корпоративния данък от 10% на 15% за транснационалните компании? Няма ли да навреди на инвестициите?“ пред Trendy News:
-Зададен така изолиран този въпрос, не е коректен. Данъчната политика трябва да се разглежда като част от общата бюджетна политика, а всеки отделен данък трябва да се заглежда като част от данъчната политика.
Т.е. би било добре за страната, ако увеличението на един данък води до намаляване на други данъци, които имат по-силен икономически ефект, или ако увеличението на един данък води до увеличение на бюджетни разходи с по-силен и по-важен икономически или социален ефект. По отношение на увеличението на ставката по корпоративните данъци може да се очакват такива благоприятни ефекти.
Ниската ставка от 10 % не доведе до очаквания ръст на чуждите инвестиции в България, дори някои от съседните страни на България с по-високи ставки привличат повече и по-качествени инвестиции от България. Отделно, не малка част от международните компании в България така правят финансовите си отчети, че така или иначе да не внасят данък печалба в България.