• За нас
  • Реклама
  • Политика за поверителност
  • Контакти
ИЗПРАТИ НОВИНА
понеделник, май 23, 2022
Trendy News
  • РУСИЯ – УКРАЙНА
  • ПОЛИТИКА
  • INSTA NEWS
  • ИКОНОМИКА
  • TRENDY ЗА НЕЯ
  • TRENDY ЗА НЕГО
  • СПОРТ
  • ОБЩА COOLТУРА
  • COVID-19
  • ИНТЕРВЮТА
Няма открити резултати
Виж всички резултати
Trendy News
efbet
РЕКЛАМА
Начало ИКОНОМИКА БИЗНЕС

В криптовселената: Владислав Драмалиев за децентрализираните финанси и блокчейн технологията

от Любомир Цанев
дек. 28, 2021
в БИЗНЕС, България, ИКОНОМИКА, Интервюта, КРИПТО НОВИНИ, Общество, ПОЛИТИКА, Свят, Тренди
Време за прочит: 6 мин.
0
10
СПОДЕЛЯНИЯ
521
ПРЕГЛЕЖДАНИЯ
Сподели
trendybet

Владислав Драмалиев е един от основателите на българското Биткойн/блокчейн общество. Съосновава първия уебсайт за търговия на биткойни в България през 2013, като в последствие участва в създаването на Българската Биткойн Асоциация и първата ежемесечна среща посветена на криптовалутите и блокчейн технологията в София – Sofia Crypto Meetup.

Владислав Драмалиев

Директор и основател е на Фондация „Битхоуп“, чиято основна цел е да помогне на неправителствения сектор да възприеме биткойн като допълнителен източник на дарения. До края на 2019 е Директор Комуникации в инфраструктурния блокчейн проект æternity, а момента e Маргетинг Мениджър в Mettalex, децентрализирана борса за търгуване на деривативи на суровини. Член е на МЕНСА от 2015 г.

Пред Trendy News той обясни какво представляват блокчейн технологията и децентрализираните финанси, оспори твърдението на Bank of England за биткойн и сподели мнение дали в България трябва да се приеме разплащането с криптовалути:

-Г-н Драмалиев, Вие сте от създателите на Crypto Meetup Sofia. В криптосферата сте от много време. Можем ли да кажем, че криптовалутите стават все по-популярни в България и предимно сред младите?

-Абсолютно е така. Всъщност криптовалутите стават все по-популярни навсякъде. Все повече хора е интересуват от този нов клас актив и се опитват да го разберат. Едни търсят бързи печалби, други разпознават в него шанс за бягство от една силно инфлационна среда, трети харесват технологията и потенциалът й да промени представите ни за интернет и парите.

По-младите, разбира се, възприемат криптовалутите по-лесно. За това им помага, че са технологично по-грамотни, по-обвързани с дигиталното пространство, и по-предприемчиви. Благодарение на криптовалутите, все повече от тях разбират същността на парите, кой и как ги контролира. Осъзнават, че паралелна валутна, парична и финансова система може да съществува и там да има безкрайно много възможности.

evedo

-Един интересен въпрос, който винаги е обвързан с крипто, е блокчейна. Може ли да разясните на читателите ни разликата между крипто и блокчейн?

Блокчейн технологията предоставя инфраструктурата, върху която може да съществува приложението криптовалута. Криптовалутата, от своя страна, създава икономическия стимул, позволяващ на инфраструктурата да бъде добре защитена, да се разраства и развива.

Това разбира се, се отнася за публичните блокчейн мрежи, в които всеки може да участва и да използва. Блокчейн има и свои частни разновидности, където криптовалута не е необходимо да съществува. За мен те са безкрайно по-малко интересни. Правилата там отново се определят от шепа хора, съхранената информация може да бъде манипулирана, и само одобрени участници могат да я използват. Публичните блокчейн мрежи могат да бъдат сравнени с диви лъвове или тигри, докато частните според мен са по-скоро домашни котки. Първите трябва да се справят сами в джунглата, вторите ги защитават и хранят. Разбира се, и от двата вида има някаква полза, но оригиналът е див.

С други думи, блокчейн може да съществува и без криптовалута, докато обратното не е възможно. Но премахването на криптовалутата, унищожава основната полезност на блокчейна – независим и нецензурируем достъп до децентрализирана платежна, парична, а вече и финансова система.

-Една друга част от криптовселената, са така наречените DeFi. Какво точно са децентрализираните финанси?

-Децентрализираните финанси на този етап са по-добре описани като „отворени финанси“ тъй като голяма част от приложенията в сферата на този етап не са централизирани. Това са финансови услуги разработени върху публични блокчейн мрежи, главно върху Етериум.

DeFi Снимка: Shutterstock

„Отворени“ са, защото всеки може да ги използва като се идентифицира само с „номера“ на дигиталния си криптопортфейл, без значение къде по света са намира. Също така, всяка една трансакция се записва в блокчейна, и остава там завинаги. Всеки може по всеки време да разгледа блокчейн записите и да установи актуалното състояние на всяко едно приложение – системата е напълно прозрачна. Отворените финанси нямат почивен ден – използват се 24/7/365.

Най-популярните услуги са получаване на лихва, вземане на заеми, размяна на криптовалути/токени, създаване и търгуване на деривативи, генериране на възвращаемост в криптовалути/токени. Според доклад на Международния Валутен Фонд, отворените финанси решават проблеми свързани с достъпа до, цената, скоростта, както и прозрачността на финансовите услуги.

За сега децентрализираните финанси са главно достъпни за хора, които имат криптовалута, токени, или стейбълкойни. Към този момент е сравнително сложно за масовия потребител, тези без съществени компютърни познания, да обменят пари за криптовалута или стейбълкойни. Въпреки това, възможностите, които децентрализираните финанси предоставят привличат все повече и повече хора. Общата стойност на средствата в сфертата са се увеличили от $40 милиарда в началото на 2021, до $250 милиарда в момента. Броят на криптопортфейлите, които използват DeFi приложения също расте – от около милион в началото на 2021 г, до почти 12 милиона в момента.

Ето ви един лесен за разбиране пример – вместо да държите $10000 долара в банка и парите ви да бъдат изядени от инфлацията, можете да размените доларите си за стейбълкойни в съотношение 1:1 като използвате локален брокер. След това можете да депозирате вашите $10000 в стейбълкойни в едно от DeFi приложенията и да получите 10% годишна лихва. Рискът със сигурност е по-голям в сравнение с този в банката, но и възвращаемостта е съществено по-висока.

-Според Вас криптовалутите имат ли почва за бъдещо развитие в България – трябва ли да бъде прието плащането с криптовалути в страната, както се случи в Ел Салвадор с Биткойн?

България може да стане лидер в сферата на криптовалутите и бизнесите, които се развиват около тях. Всички предпоставки са налице, необходима е само ясна регулаторна рамка, която да подпомага, а не да задушава сектора. През годините сме имали възможност да бъдем лидери в редица сфери, но това не се е случило, затова оставам скептичен.

Найиб Букеле, президент на Ел Салвадор / Снимка: БГНЕС

Не мисля, че има необходимост биткойн да се възприема като легално разплащателно средство от държавата, както направиха в Салвадор. Важно е просто възприемането на криптовалутите като метод за разплащане да се случи и банките да не закриват сметки на бизнеси и физически лица, които са изпратили или получили пари от напълно регулирани борси. Всякакви рестрикции спрямо сферата ще доведат до изтичане на капитал – финансов и човешки – към юрисдикции с по-благоприятни условия. Трябва да се научим да прегръщаме иновациите преди други държави. Това ще ни помогне да подобрим конкурентността си и ще има благоприятен ефект върху държавната хазна.

-Като споменахме Ел Салвадор – според Вас страната ни трябва ли да има резерв под формата на цифрови активи?

Смятам, че всяко портфолио следва да включва поне 1% криптовалута. Това е асиметричен риск, който определено си заслужава. Технологиите променят финансите невъобразимо бързо и хората, компаниите, и държавите, които го осъзнаят първи ще се извлекат най-големи ползи.

Иначе не съм сигурен дали от регулаторна гледна точка това е възможно. Има определени изисквания, които се спазват относно вида на активите, които могат да бъдат включени в резервите. На биткойн и криптовалутите им липсва формална категоризация на този етап.

-И все пак – има ли някакъв шанс Биткойн да стигне нулата, както предупреждава Bank of England? Ако не – защо?

Това е все едно производителят на каруци да каже, че автомобилите не стават за нищо.

Биткойн струва толкова, колкото някой е готов да плати за него. Това е вярно за всеки един друг актив, включително и златото. След 13 години на развитие и увеличение на доверието в себе си, биткойн се разпознава от милиони, може би милиарди хора по света. С всеки изминат ден, доверието в него се повишава, а това в традиционната парична система намалява. За да стане биткойн 0, това означава, че на този свят няма да има нито един човек, който да иска да купи биткойн за по-висока сума. Биткойн – най-твърдият дигитален актив, който е лесен за съхранение и прехвърляне, в който е насочена най-голямата компютърна мощност в историята на човечеството. Крайно се съмнявам това да се случи. С други думи, за мен това е също толкова вероятно да се случи, колкото британския паунд да стигне 0.

От Bank of England по-скоро се позовават на стандартно за сферата твърдение генериращо „страх, несигурност, и съмнения“ (FUD), и по-конкретно, че около 2140 г. вече няма да има нови биткойни, което ще доведе до колапс на системата. Това показва неразбиране на това от какво се формира наградата на „копачите“ в Биткойн мрежата, а именно, че те получават „новонапечатани“ биткойни (6.25 на блок в момента), както и трансакционни такси (около 0.07 биткойна на блок в момента). С течението на времето и намаляването на печатането на нови биткойни, копачите ще бъдат възнаграждавани главно с трансакционни такси. Системата ще намери баланс между компютърна мощност и печалба за копачите от тези такси.

След още 120 години, ако сегашната финансова система продължава да съществува в актуалното си състояние и при подобна на сегашната монетарна политика, повечето фиатни валути ще са загубили огромна част от стойността си спрямо биткойн. Все пак за последните 100 години, доларът е загубил около 96% от стойността си. Сигурен съм, че копачите ще оценят този факт.

-Понастоящем страната ни смени правителството си. Досега единственият разговор в политиката за цифровите активи бяха иззетите от прокуратурата биткойни. Сега в новото правителство слушаме за иновации, технологично развитие и т.н. Време ли е ние, гражданите, да повдигнем обществения дискурс така че да стигне до тях и да се обърне повече внимание на тази тема?

Смятам, че смяната на правителството определено предоставя възможност за един нов поглед към криптовалутите. Надявам се новите управляващи да са по-прогресивни от предишните, които според мен се бяха вкопчили в статуквото. Със сигурност би било добре поне да се „опипа почвата“ за възприемането на този вид глобална индустрия и у нас. Така или иначе вече имаме развито общество от крипто и блокчейн професионалисти, както и екосистема от компании с български основатели. Вече чувам и за елементи от правителството, които проявяват интерес в тази посока. Надявам се през 2022 г. да видим благоприятни развития в тази посока. Ще се радвам ако новото правителство ме изненада приятно, но за сега оставам скептичен.

Още от рубриката „В криптовселената“:

В криптовселената: Стоян Панчев за криптото и регулациите

Още на тема „Крипто“:

  • Войната срещу криптовалутите: Великобритания блокира 7 реклами, само заради неподчертани рискове – докъде ще стигне?
  • Страх ли ги е банките от криптовалутите?
  • Sofia Crypto Meetup и NEXO с благородна кауза за Коледа
Етикети: Bitcoinкрипто
meat revolution
Предишна новина

Ваксината „Новавакс“ – алтернатива за нежалаещите да се ваксинират

Следваща новина

14-годишно момче със сериозни амбиции за политическа кариера (ВИДЕО)

Следваща новина

14-годишно момче със сериозни амбиции за политическа кариера (ВИДЕО)

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

През последните 7 дни

  • Популярни
  • Коментари
  • Последни
Нападнаха украинец в центъра на София

Нападнаха украинец в центъра на София (ВИДЕО)

21 май, 11:21

Известният шеф Бурак влезе в болница (СНИМКИ)

18 май, 11:00

Трите най-палави зодии

18 май, 21:00

И Дениз Хайрула от „Ергенът“ лъсна в еротично ВИДЕО 18+

26 март, 22:00

Ето я! Джийзъса показа новата си (СНИМКИ)

12 май, 21:00
Нападнаха украинец в центъра на София

Нападнаха украинец в центъра на София (ВИДЕО)

5

Психолог обясни защо от любовта до омразата има само една крачка

22 май, 21:00

Политиката на 22.05.2022 г. – Ветото за Македония

22 май, 20:00

Първата летяща машина на братя Райт (СНИМКИ)

22 май, 17:00

Войната на розите

22 май, 15:00
Източник: Getty Images

Гришо с летящ старт в Париж

22 май, 14:00

Реклама

evedo
Trendy News

© 2021 Trendy News.

Уеб Дизайн от 🚀 Abstarc

  • За нас
  • Реклама
  • Политика за поверителност
  • Контакти

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ

Няма открити резултати
Виж всички резултати
  • РУСИЯ – УКРАЙНА
  • ПОЛИТИКА
  • INSTA NEWS
  • ИКОНОМИКА
    • КРИПТО НОВИНИ
    • БИЗНЕС
  • TRENDY ЗА НЕЯ
    • Здраве
    • По-женски
    • Няма да повярваш
    • Хороскоп
  • TRENDY ЗА НЕГО
    • Авто
    • Мъжки работи
  • СПОРТ
  • ОБЩА COOLТУРА
  • COVID-19
  • ИНТЕРВЮТА

© 2021 Trendy News.

TrendyNews.bg използва бисквитки и подобни технологии, включително и бисквитки на/от трети страни. В нашата Политика относно бисквитките можете да научете повече за използваните от нас бисквитки и как можете да промените своите настройки. Ползвайки уебсайта или затваряйки това съобщение, Вие се съгласявате с използването на бисквитки от нас.