Археолози открили странна мумия, запазена напълно вързана във въжета, с ръце, покриващи лицето в подзема гробница в Перу, пише DailyMail.
Останките на мумията, чийто пол не е идентифициран, са открити в археологическия обект Кахамаркила, на около 16 мили от столицата Лима.

Според екипа археолози мумията датира отпреди 1200 години и е принадлежала към цивилизацията преди инките, която се е развила между перуанското крайбрежие и планините.
Разкопките в Кахамаркила се ръководят от археолога Питър Ван Дален Луна от Калифорнийския държавен университет Сан Маркос.
„Основната характеристика на мумията е, че цялото тяло е вързано с въжета и с ръце, покриващи лицето“, каза професор Ван Дален Луна.
„Това сложно подвързване е може би част част от местния модел на погребение“, обяснява той.
Подземната гробница, в която е намерена мумията, е криела и други реликви.
Сред тези открития има каменни инструменти и керамични съдове, в които има следи от растителна материя, казаха археолозите.
Екипът добавя, че естеството на погребението показва, че регионът е бил мултиетнически в късния предиспански период.
Перу е дом на стотици археологически обекти, извлечени от култури, развили се както преди, така и след империята на инките.

Инките някога са доминирали в южната част на Южна Америка, чак от Южен Еквадор и Колумбия до централно Чили, и за първи път възникват в перуанските планини някъде в началото на 13-ти век.
Империята на инките пада от ръцете на испанските конкистадори, които започват нашествието си през 1532 г. и превземат последната им крепост.
Превод и редакция: TRENDY NEWS