Калоян Тошев, известен като MZK, е един от водещите NFT артисти в България. Той е художник, илюстратор и дизайнер, чиято цел е „да докара повече красота в света“.

Той се вдъхновява от женската красота и се опитва да я пресъздаде чрез дигитално изкуство. Според него технологиите са начина, по който може да се повлияе на изкуството.
Съосновател е на няолко стартъпа. В хобирата му са включени екстремните спортове, активно практикува сноуборд, мотокрост, кайтсърф и бойни изкуства.
Пред Trendy News той коментира какво са NFT-тата, процесът на тяхното създаване, изработването на една колекция и как се работи с тях:
-Г-н Тошев, какво представляват NFT-тата и къде е тяхното място в света на криптовалутите?
-NFT най-просто казано е сертификат за собственост с който може да видиш кой го притежава, кой го е притежавал преди това, кой го е създал, кога, за колко пари и тнт.
Понеже изплозват технологията на blockchain, NFT-тата са прозрачни, публични и с високо ниво на сигурност. Въпреки че на NFT-тата в момента се гледа като на под категория на криптовалутите, те имат потенциал да обхванат много повече сфери от живота ни. Като започнем от нещата, които в момента са NFT като изкуство, музика и анимация, до неща като филми, книги, имоти, автомобили, медицина и тнт. Докато криптовалутите дори и един ден да се ползват от всички като разплащателно средство, ще останат с основен интерес от хората, които се интересуват от финанси.

-Каква е тяхната връзка с метавселената?
-Метавселената е концепция за единно виртуално пространство което в момента хората иделизират и все още няма такова. Има няколко компании/страртъпи, които активно действат в тази насока и развиват свой светове, които наричат метавселени, но все още нямат изявен лидер. NFT-тата са всеки дигитален асет в тези виртуални светове. Всеки аватар, който ползвате, може да е NFT, всяка дреха, меч, обувки, кола, земя, къща, самолет… напрактика всичко което може да купите в тези светове може и ще е NFT.
-Как протича процеса по създаване на едно NFT? А на цяла колекция?
-В момента бих казал че NFT-тата са основно две категории. Изкуство и колекции. Изкуство, което за по-ясно в средите наричаме 1/1s, са уникални творби от артисти, най-често в 1 копие. И колекции, които могат да бъдат от 2 до 20к или повече, генерирани с помоща на алгоритъм картинки. Колекциите са големия феномен в NFT-тата, поради факта, че се създават вътрешни пазарни и икономически динамики във всяка колекция.
Създаването на двете е много различно. Съдздаването на едно NFT е сравнително просто процес. Трябва да имате wallet с дадената криптовалута, например ETH, регистирате се в дадена платформа, например OpenSea и качвате вашия JPG или видео/аудио файл. След като платите таксите за създаванe, които могат да варират според моментното натоварване на мрежата (най чесно $50-$200), сте готови.

Създаването на NFT колекция е много по-различно. То изисква от артиста много повече работа и да помисли как точно да комбинира всички елементи. После програмист трябва да напише custom contract който да работи с елементите, нарисувани от артиста и да генерира например 10к картинки по предварително зададено процентово разпределение. Създаването на добра колекция обикновенно е изключително много работа и е по-близко да развиването на startup, отколкото до просто рисуване на изкуство.
Също е важно да кажа, че създаването на една колекция е само малка част от успеха й. Следва огромна маркетингова кампания, създаване на общност, около дадената колекция, промоции, социални мрежи, игри, томболи, технически пречки и какво ли още не.
-Как става закупуването на един такъв незаменим токен?
-Трябва ви wallet със заредена криптовалута за дадения blokchain. Може да се ползват големи обменни бюра за целта, като binance и coinbase. В момента в NFT света масово се ползва Etherium мрежата, така че ще ви трябва ETH. После просто отивате на даденото NFT и натискате Buy или Bid. Плащате цената на NFT-то и газта (такси към мрежата) и сте готови. За да си видите NFT-то ви трябва акаунт в дадената платформа, в която го купувате, или в OpenSea, или LooksRare.
-В последните месеци станахме свидетели на много кражби на този актив. Кой е най-сигурният начин за тяхното съхраняване?

-Важно е да кажем, че кражбите най-често се случват заради човешки грешки или незнание как да се пазим. Хубаво е всеки, който мисли сериозно да се занимава, добре да се образова по темата. Например никога не дръжте seed phrase от wallet-a ви на комютъра, запишете я нартиен носител. Никога не отваряйте линкове пратени от хора, които не познавате. Има много хора, чиято работата е да ви измамят.
Хардуерен портфейл дава допълнително ниво на сигурност. Ползвайте отделен браузър само за крипто и NFT, най-добре Brave.
-NFT-тата са такива, защото са уникални и няма две еднакви такива, нали? Мислите ли, че на този етап някои колекции не разбират самата същност на този вид актив – например футболните отбори, които пускат по аукционите по няколкостотин еднакви NFT-та? Не се ли обезсмисля цялата идея, когато има толкова много еднакви копия?
-Абсолютно се обезсмисля. Създаването на NFT на дадена творба/актив на практика казва, че това е оригиналът. Ако създадем няколко еднакти NFT-та, дори било то в различни платформи, то на практика казваме, че има няколко оригинала. В крайна сметка това, което става, е че ние като създатели се дискредитираме. Например, ако даден колекционер си е купил моя NFT и аз след това зъдвам друго NFT със същата творба/актив, то тогава аз унищожавам стойността на този ми първи колекционер и той никога повече няма да си купи от мен, а вероятно и ще ползва социлните мрежи да се оплаче от това и да ме дискредитира публично. Това не е добра практика.
Още от рубриктата „В криптовселената“: