Българите често опитваме да се поставяме нови предизвикателства. Понякога дори се стремим да сме първи в нещо след познатите ни, приятелите ни, колегите ни. А след новото предизивкателство, идва друго. Един от тях е героят на Народна република България, инженер Христо Проданов. Неговите подвизи в планините носят редица постижения на страната в световен план.
Българскяит алпинист и инженер Христо Проданов определено може да бъде причислен към тези хора. На днешната дата преди 41 години, той прибавя още едно постижение, в което е пръв сред останалите българи. Тогава той изкачва връх Лхотце.
На коя чета е знаменосец Левски?
Изкачванията на Проданов
Това е четвъртият по големина връх в света. Той се намира на границата между Тибет и Непал, в близост до връх Еверест. Въпреки трудното начинание, Проданов не само го изкачва, но го прави без каквато и да е кислородна апаратура.
Единственият по-голям връх, който Проданов изкачва, е връх Еверест. Това се случва 3 години след като е извършил начинанието си на Лхотце. За да изпревари идващата буря, той отново се качва без кислороден апарат. На върха прекарва 33 минути, като оставя там камерата си, намерена по-късно от алпиниста Николай Петков.

Той не успява да се прибере в лагера. Посмъртно е награден с орден и почетно звание „Герой на Народна република България“. Връховете Лхотце и Еверест от Хималаиоте, остават двете най-велики постижения на българския алпинист Христо Проданов. Други малко по-ниски върхове, които изкачва Христо Проданов са върховете Ленин, Корженевска, Комунизъм и Ношак от планинската връзка Памир.
Докато е жив получава няколко награди, сред които са ордените „Червено знаме на труда“, „Народна република България“ II степен“, както и орденът „Георги Димитров“, след като изкачил връх Лхотце. Други награди приживе са „Майстор на спорта“ и „Заслужил майстор на спорта. Освен гореспоменатите награди след изкачването на Еверест, посмъртно е обявен и за „Алпинист на 20-ти век“.