През тези дни отново се вдигна шум около Националната стратегия на Република България за равенство, приобщаване и участие на ромите. Тя не е нов, беше приет през 2021-ва и периодът му за действие е до 2030-та. Но как реално се справя и какви са резултатите и нужната сума от националния план за действие 2022-2023? Вижда ли се реална помощ, за да бъдат решени проблемите с лицата от ромската общност, или отново наблюдаваме поредното средство за точене на пари?
Проектът е приет по време на предишното редовно правителство, съставено от ГЕРБ-СДС и Обединени патриоти. Първата консултация е от 10.12.2020 г. до 31.01.2021 г. Втората е на 29.03.2021 г. до 12.04.2021 г.

Някои основни точки от програмата?
Трябва да се отбележи, че в програмата са изложени идеи за насърчаване на действия срещу традиционните практики в ромската общност, нарушаващи правата на жените и децата. Под „ефективно равенство“ новата програма има за цел да се пребори със (според нея) съпътстващата ромската общност дискриминация.
В програмата „Социално-икономическото“ приобщаване представлява намаляване на бедността и премахване на социално-икономическите различия между хората от ромски произход и останалите етноси. Друга цел е „Значително участие“, което включва овластяване (да, точно така), доверие и сътрудничество.

Намира се и едно от много други проблематични неща, които прави впечатление. Това е желанието на програмата да привлече повече инвестиции за образователни заведения по селата. Проблемът, който ни показва преброяването е, че в селските училища почти не учат ученици. Родителите им предпочитат да ги изпратят в близкия град. Следователно, това е мярка, която няма да има никакъв ефект, нито има почва за нея, а ще бъде просто поредната схема, наподобяваща пране на пари.
В подкрепа на това, данните от НСИ за 31 декември 2021 г. показват, че населените места в България, които са напълно обезлюдени, това са 167. В 1173 села пък живеят до 49 души.
Оперативните ѝ цели
В т.5 от първата ѝ оперативна цел, се появява съвсем друг социален проблем, който няма да бъде приет добре от обществото и с право. Понастоящем образованието, което е в България, е българско. Учим български език, литература, естествено и някои международни писатели, доказали се във времето. Точката изисква да се премине към интеркултурно образование и страната да се стреми да съхрани различната културна идентичност на децата и учениците с различни етнокултурни маркери.
В оперативната си цел свързана с трудовата заетост, в т.1 се намеква за създаване на работни места, които да бъдат само за определени групи. Това бива споменато и за бизнеси, стажове, обучение.
Няма как да не минем и без езика на омразата. Той е характерен за този тип документи и проекти. В последната си оперативна цел, която е свързана с „гарантиране правата на гражданите“, той е включен. Програмата иска мерките за ефективното наказателно правораздаване при условията на език на омразата да бъдат увеличени.
Проектът за 2022-2023
След като се запознахме с някои важни точки от програмата, трябва да се запознаем и с плана за изпълнение, който засега е в действие само от 2022-ра до 2023-та. Тя изисква безплатен достъп до 35 000 деца от рискови групи до детска градина. Това е с 3000 повече, отколкото е стойността през 2022-ра. Финансирането е от държавния бюджет.
Осигуряване на непрекъснат достъп до образователната система в предучилищна и училищна възраст. Екипите са 1500, с 280 повече от предната програма. Финансирането отново идва основно от държавата.
Една от малкото хубави точки на тази програма, е че повече деца от детски градини ще имат достъп до изучаването на български език.
Здравните мерки, домашното насилие и жилищата
По отношение на здравните мерки, планът предвижда превенция и контрол над редица заболявания чрез ромската общност. Сред тях са ХИВ и туберкулоза. Планът включва и информационни кампании за болестите, предавани по полов път.
Бой между протестиращи в центъра на София (ВИДЕО)
Според програмата, трябва да бъде приключен ОПРР 2014-2020-та, който да предостави 1905 жилища и 2102 представители на ромския етнос с подобрени жилищни условия. Тя е на стойност 43 323 483,43 лева.
Програмата включва и създаване на приложение срещу домашното насилие и правни консултации, свързани с това, което е нещо позитивно. Планира и да се проведат 700 кампании за домашното насилие на база „пол“, но не е ясно дали ще има етническа разбивка.
Интегриране на ромската култура
Програмата планира и проекти за движимото културно наследство, музеите и визуалните изкуства, които да бъдат насочени към ромската общност. Тя предвижда да бъде финансирана от Министерството на културата за цели 850 000 лева. Проекти в областта на любителското изкуство, насочени към представители на ромската общност, финансирани от НФК на стойност 5 000 000 лева.
Държавата дава 10 бона на транссексуални, за да позират като модели на Владимир Димитров-Майстора
Проекти със социални проблеми, насочени към представители на ромската общност, финансирани от НФК на стойност 1 950 000 лева. Проекти, в областта на сценичните изкуства, насочени към ромската общност, на стойност 1 219 685, финансирани от МК. Издателска дейност в областта на културното наследство на ромската общност – 100 000 лева всяка година от министерството на културата.
Изпълнението на програма за културно предприемачество и наследство свързано с ромската общност, на стойност от 1 200 000 лв., финансирано от ФМ на ЕИП и националния ни бюджет.
Цели 260 000 лева от конкурсни процедури ще бъдат заложени за 73 програми и 3500 деца. Учителите ще бъдат 487, а броят проведени занимания по интереси 472.Те ще бъдат вложени в изграждането на мултикултурни ценности и многообразие в образователната среда, според плана за действие.