Калицата на Обединеното кралство е родена през 1926г., а радостната дата е 26-и април. Цялото ѝ име е Елизабет Александра Мери Уиндзор. Дъщеря е на Джордж VI и Елизабет Боуз-Лайън. През 1947г. сключва брак с Филип Маунтбатън, който почина миналата година. Те са далечни братовчеди, но това не е изненадващо в средата на кралските семейства. Заедно имат 4 деца. Елизабет действа като майка на нацията и това поражда любов в сърцата на англичаните. Тя е най-дълго управлявалият монарх в Европа.
Но и това управление, ще стигне до своя край. Животът е преходен и разнолик. Всеки човек минава по свой собствен път, който е уникален. Изправя се пред различни предизвикателства, изпитва много радости. Когато се вгледаме в земния ни престой, той изглежда толкова уникален, че сякаш няма нищо общо с този на другите. Въпреки това всеки човешки живот има край и това ни обединява. В някои от тези случаи цяла нация може да бъде разтресена. Можем да очакваме, че това ще се случи, когато кралица Елизабет II си отиде. Денят, в който житейския ѝ път стига своя край, ще се превърне в черно петно за англичаните.

Кралица Елизабет II се наслади на страхотно конно шоу в Уиндзор (СНИМКИ)
Какво ще се случи след кралицата?
Очаква се, че след като Елизабет II си отиде, на престола ще се възкачи или нейният син Чарлз, или някой от нейните внуци. Това ще сложи край на женското управление. Привидно не е смущаващо, а дори изглежда в реда на нещата, Англия да има крал, а не кралица. Това е само повърхността на предстоящото. Кралица Елизабет управлява с особена дипломатичност и финес. Проличават си качествата на по-нежния пол, които са подценявани в политиката. С кралицата ще си отиде властта, държана в ръцете на жена. Най-вероятно такава няма да има отново поне в близкото бъдеще.

Трескава подготовка в Уиндзор: Скоро кралица Елизабет навършва 70 години на трона (СНИМКИ)
Формални последици
Когато кралица Елизабет си отиде, ще настъпят някои традиционни официални церемонии. Първоначално ще се задейства „Операция Лондонски мост“. Преди информацията да достигне до хората, тя ще бъде предадена от личният секретар на кралицата до министър-председателя на Англия. За по-малко от 15 минути всичките 15 правителства извън Великобритания, на които Елизабет II е държавен глава, ще бъдат уведомени. След това информацията ще достигне до основните лидери по света. После ще се постави уведомление на портите на Бъкингамския дворец.
Извънредни новини по целия свят ще алармират за случилото се. Всичко, излъчвано по Би Би Си, ще бъде прекъснато. Вместо това репортери, облечени в черно, ще съобщят за трагедията. В същия ден принц Чарлз ще бъде провъзгласен за крал. Очаква се стоковата борса, бизнесите и магазините в страната да затворят. На следващия ден, излъчвано в реално време, Чарлз ще направи първото си официално изявление като крал, след което ще се отправи на посещение в Единбург, Белфаст и Кардиф.
По телевизиите ще се излъчват документални филми в чест на кралицата, които вече са направени. Четири дни след като Елизабет II си отиде, ще се извърши военно шествие. С него ковчегът ѝ ще бъде пренесен до Уестминстърския дворец. Той ще остане там още 4 дни, а крал Чарлз, членове на семейството и официални фигури ще отдадат почит. От 10 до 12 дни след трагичния момент ще се осъществи погребението. Стоковият пазар ще затвори отново. Точно в 11 часа през деня Биг Бен ще бие. Всички в страната ще запазят тишина. Ковчегът ще бъде пренесен в Уестминстърското абатство, в Уиндзорсия замък и накрая в параклиса „Св. Георги“.
Хората в страната ще изпаднат в траур за 12 дни, а церемониите е предвидено да струват милиарди паунда. След като преминат, ще настъпят множество промени в държавата. Лицето на кралицата на банкнотите ще бъде заменено с това на Чарлз. Същото ще последва печатите, пощенските марки, паспортите и полицейските униформи. В националния химн думата „кралицата“ ще бъде заменена с „краля“. Денят, в който Елизабет II си отиде, ще бъде запомнен от много поколения.
Автор: Петя Боекова