Неведнъж сме разказвали за Китай и чудесата, на които азиатската държава е дом. Едно от тях е Теракотената армия.
Преди почти 50 години, на 29 март, 1974 г. „армията“ от статуи на император Цин Шъхуан е открита при сондиране на артезиански кладенец на изток от планината Лишан близо до Линтонг, от местното население.

Wikimedia Commons

Самите войници не са първото откритие на местните. Изначало са намерили случайни парчета керамика, а след това и теракотена глава.
Костенурката – свещеният тотем на древните китайци, който предсказвал бъдещето (СНИМКА/ВИДЕО)
До ден днешен общия брой на статуте наброява 8100 теракотни „тела“ в пълен размер на китайски воини и техните коне.

Армията е част от некропола на първия император на Китай – Цин Шъхуан. Предполага се, че те са създадени, за да могат да защитват владетеля си в отвъдното.
Интересното за тях е, че когато човек ги погледне, може да усети пронизващо чувство, че сякаш срещу него стои друго живо същество. Всеки от войниците има уникално изражение на лицето си, а подредбата им също не е случайно. Те са разположени в редици в съответствие с ранга си.
Те са изцяло сиво-зелени. По „униформите“ им личи, че някога са били с ярко оцветени дрехи.
Разкопките разкриват и мечове, върхове на стрели и други оръжия, много в непокътнато състояние. Китайските археолози обявиха откритието на 11 юли 1975 г.
Китайски историх – Сима Циен, съобщава, че една година след възкачването на трона си през 246 г. пр. н. е. 13-годишният Ин Чжън (бъдещият Цин Шъхуан) започва да строи собствена гробница.
10 интересни факта за Велика китайска стена (СНИМКИ)
Той планувал статуите да останат с него след смъртта му. Предполага се, че е имал намерение те да му предоставят възможността да задоволи властовите си амбиции в отвъдния свят по същия начин, както приживе.
Построяването им отнема 38 години.
За да създадат статуите са били нужни повече от 700 хиляди работници и занаятчии и продължава 38 години. Периметърът на външната стена на некропола е 6 км.

По онова време е било наложено когато императора умре, войните му да бъдат погребани с него. Не такъв е случая тук. Противно на традицията, в Цин Шъхуан, до 70 хиляди работници са били погребани заедно със семействата си.
През 1987 г. на 11-та сесия на ЮНЕСКО Теракотената армия е включена в списъка на световното наследство като част от „гробницата на първия император от династията Цин“.
Погребалният комплекс е първият китайски обект, включен в този списък.