Едмън Бърк е влиятелна личност в човешката история. За консерватизъм се говори често дори в наши дни, но не всички хора знаят, че зад тази идеология се крие именно той. Политическата доктрина играе голяма роля за света, какъвто го познаваме. Това се дължи на нейния стремеж към съхранението на доказали се вече институции. Консерватизмът допринася за опазването на социалната стабилност дори във времена на константни промени. Идеите и целите на Бърк са показани в самото наименование на идеологията, първоначално тръгнала като движение, което несъзнателно основава.

Кой е бащата на консерватизма?
Едмън Бърк има ирландски произход. Той е роден през 1729г. в Дъблин. В ранния си живот започва да изучава право. Струва му се, че то поставя рамки на размислите. Вследствие се отказва от него. Това става значителна предпоставка за по-нататъшните му постижения. Занимава се с литература и журналистика, а по-късно става политик и философ. Във времето си се прочува като застъпник за ирландските права и за самостоятелността на Америка. Също така той видно се противопоставя на незаконното облагодетелстване в Индия. Отива си от този свят през 1797г., оставил много на идните поколения.
Консерваторите в Кралството с атаки срещу Байдън
Едмън Бърк и консерватизма
„Размисли за Революцията във Франция“ и „Мисли за причината за настоящите неудовлетворения“ са част от трудовете на ирландеца. Те са емблематични за него. Второто творение става повод Едмън Бърк да получи прозвището си „Баща на консерватизма“, а и дава основната аргументация за доктрината. Ирландецът се противопоставя на типичното мислене за времето си и по-конкретно на идеите, проповядвани по време на Просвещението. Той осъжда Френската революция, която е базирана върху правата на човека, твърдейки, че има разминаване между замисъла и същността на действията. Тук трябва да отбележим, че макар да осъжда последствията ѝ, той подкрепя напълно първоначалните идеи.

Хората на Виденов също се определиха като консерватори
Той определя цивилизоваността като една от най-висшите ценности. Според Едмън Бърк установеният ред от институции като църквата трябва да бъде запазен. Издига се на почит опитът и мнението на предците, които са се ръководили именно така. Бърк счита за редно свободата да съществува в до определена степен, но при разпределението на властта в система. Тя дава възможност на човек да се освободи от някои страхове, уреждайки сигурност.
Идеи
Бърк е защитник на монархията. Според него тя е необхадима за наличието на държавен суверенитет. За Бърк основната задача на монарха е да пробужда любов, почит, възхищение или чувство на привързаност у народа. Смята, че идеалите, които се проповядват по време на Френската революция, влизат в разрез с политическата и обществената реалност. Те имат способност да унищожават. Особено когато не са конкретни. Религията за Бърк е напълно необходима и до някаква степен се противопоставя на новите идеали.
Бащата на консерватизма вижда правото на собстеност като основа на обществото. Една държава трябва да въдворя ред, но никога не трябва да посяга към личните притежания на човека дори в опит за постигане на равенство. Като естествен начин да се създаде равноопоставеност между благата на хората, Бърк посочва свободния пазар. Да оставиш жителите в една страна сами да се включват в икономиката, им дава еднакви възможности и права. С тези идеи Бърк оставя голям отпечатък в историята.
Автор: Петя Боекова