Векове наред, от поколение на поколение, тези семейства увеличават своя капитал и влияние върху хода на световната история. Техните фамилни имена са се превърнали в битови символи на безгранична сила. Но не всички от тях блестят на страниците на клюкарските вестници и в първите редове на списъците на Forbes.
Те не са нововъзникнали с моментни милиарди, историята на тяхното богатство е обвита в мистерия и обрасла с много митове. Казват, че именно те са тези, които определят накъде ще се движи цялото човечество в своето развитие.
Рокфелер

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images
Глава на семейството: Джон Рокфелер (1839-1937, живял 97 години)
Семейно състояние: около 2,5 трилиона долара.
Потомците на етнически германци, емигранти в САЩ, стават известни в края на 19 век благодарение на Джон Рокфелер, първият доларов милиардер в историята на човечеството. Започва работа като помощник-счетоводител на 16 години. През 1857 г. той напуска работата си и става младши партньор в компания, която търгува със зърно, месо, сено и други стоки.
Гражданската война, която бушува в Щатите, му помага да спечели капитал от държавни поръчки за осигуряване на армията. През 1870 г. основава Standard Oil Company и се фокусира върху петролната индустрия. В рамките на 10 години 95% от производството на петрол в САЩ е в ръцете на Джон Рокфелер. Компанията му започва да диктува цените и да увеличава богатството на семейството.
През 20-ти век дейността на династията Рокфелер се разпространява в хранителния, инженерния, индустриалния, застрахователния и финансовия сектор. В епохата на войната, в началото и средата на 20-ти век, Рокфелер умножават капитала си, спонсорирайки както германската страна, така и коалицията на съюзниците.
След смъртта на Джон Рокфелер единственият му син – Джон Рокфелер младши, продължава бизнеса му. През 1913 г. тъстът на Младши, сенатор Нелсън Олдрич, лобира пред Конгреса на САЩ за идеята за създаване на Централна банка, която да контролира търговската банкова система и да издава национална валута.
Олдрич успява да изпълни плана си, въпреки обвиненията в родство с магнат и близки връзки с група големи американски банкери. Този проект, сега известен като Системата на Федералния резерв (FRS), е независима федерална агенция с мрежа от резервни банки и не е подчинена на държавата и президента на САЩ.

Снимка: Getty Images
Петимата внуци на Джон Рокфелер младши укрепват позициите на клана на световната сцена. Нелсън Рокфелер лобира за интересите на семейството и контролира държавните интереси на страната, като става вицепрезидент на САЩ. От средата на 70-те години кланът е представляван от Дейвид Рокфелер, който отговаря за финансите на династията.
Основната тайна на богатството на Рокфелер е организацията на семейния капитал.
Всички елементи на техните структури са взаимосвързани, въпреки известна автономия. Те имат семеен фонд, благотворителни фондации и тръстове (частни семейни фондации). Тоест, дори и най-лекомислените наследници не биха могли да пропилеят състоянието на Рокфелер поради наличието на основна неотменима собственост.
Дейвид Рокфелер, основател и почетен лидер на известната Билдербергска група на най-висшия западен елит (която упорито се нарича клетка на тайното „световно правителство“), е смятан за главния глобалист на планетата. Дейвид Рокфелер почива на 20 март 2017 г. на 101 години. Той насърчава дългосрочни исторически проекти: предотвратяване на екологична катастрофа и изчерпване на природните ресурси, ограничаване на раждаемостта и намаляване на населението на Земята.
Сега Рокфелер е едно от тези семейства, които се считат за влиятелна мрежа, която обхваща както финансовия сектор, така и петролната индустрия, както и наднационални структури (например ООН, БРИКС, НАТО, Билдербергския клуб и др.).
Ротшилд
Глава на семейството: Майер Амшел Ротшилд (1744–1812, живял 68 години)
Нетно състояние: Около $3,2 трилиона.
Предшественикът на едно от най-богатите семейства в света, Майер Амшел, е роден във фамилията на еврейски емигрант, обменител в Германия. Магазинът на баща му се намира в гетото във Франкфурт на Майн и работи под червена табела с орел „Rot Schild“ („червен щит“ на немски). Именно това звучно име, познато още от детството, добавя Майер Амшел към собственото си фамилно име и в продължение на 300 години история го превръща в синоним на богатство.
Интересната история на Олав Тон – един от най-богатите норвежци (СНИМКИ)
На 12 години бащата на Майер го изпраща в Хановер, за да учи в Oppenheimer’s Bank. На 16-годишна възраст синът се завръща и продължава бизнеса с обмен и продажба на монети и медали в магазина на починалия си баща. Тук всъщност той открива първата банка, предоставяща услуги за обмен на монети от едно германско княжество в друго.

Майер бързо постига успех, показвайки безпрецедентна проницателност и изключително остър ум. Той измислил как да избегне рисковете от транспортирането на валута, като изпраща не пари от Англия в Европа, а памук и вълна и ги продава на прекомерни цени. Така сделките и продажбите във всяка страна се извършват в местна валута и обменният курс се оказва много изгоден за Ротшилд.
На 20-годишна възраст Ротшилд започва да доставя монети на княжеската къща Хесен-Касел.
5 години по-късно главата на къщата – Вилхелм IX, назначава Ротшилд за личен банкер. През следващите години младежът едновременно умножава състоянието на своя работодател и натрупва своето.
На 27 години Майер Амшел се жени за дъщерята на собственик на заложна къща. Двамата имат 5 сина и 5 дъщери. Майер учи синовете си на банкиране и ги изпраща в различни части на Европа, за да отворят клонове на банката Ротшилд. Мрежата обхваща Лондон, Виена, Париж, Неапол, а най-големият син управлява семейния бизнес в родния си Франкфурт. Докато синовете се занимавали с продажбите, дъщерите на Ротшилд оправяли документацията.

Предшественикът на династията обмисля до най-малкия детайл как да запази семейния капитал. За да направи това, всички бракове на децата му са сключени или в семейството (чичовци се женили за племенници, братовчеди и втори братовчеди ставали съпрузи и т.н.), или само момичета с богата зестра можели да престъпят прага на къщата му. В същото време зетьовете нямали право да извършват бизнес, а ставали служители в неговия бизнес – мениджъри, работници.
Семейното банкиране прераства в мощна финансова система, която не зависи от владетели и държави.
През 1810 г. бащата основава компанията „MA Rothschild und Söhne“ („Майер Амшел Ротшилд и синове“), която процъфтява и до днес. Още в началото на 19 век банката Ротшилд кредитира не само физически лица, но и цели щати. През 1818 г. Ротшилд отпускат на Прусия 5 милиона паунда, а през 1826 г. едно от най-богатите семейства със собствена банка в Лондон отпуска заем на Националната банка на Англия и предотвратява назряващата ликвидна криза в страната.
Умирайки през 1812 г., Майер Амшел Ротшилд оставя завещание на своите наследници. В него подробно описва принципите за по-нататъшното управление на семейния бизнес. Завещанието включва цял набор от правила, които потомците трябва стриктно да спазват (което, между другото, правят от 200 години) в полза на компанията и на себе си. Едно от правилата е, че зетьовете и женските наследници не са свързани с делата на Ротшилд и синове.
Амшел пише:
„Моите дъщери, зетьове и техните наследници нямат нищо общо със съществуващата компания MA Rothschild und Söhne и също така нямат право да изучават делата на гореспоменатата компания, нейните счетоводни книги, документи, регистри, и т.н. Никога няма да простя на децата си, ако се противопоставят на родителската ми воля и попречат на синовете ми тихо да правят бизнес.“
Ротшилд през всички тези векове се отличават със скромност в светските дела.
Те не се хвалят с богатство, големите пари обичат тишината. Мотото на фамилията, увековечено върху герба им, е: „Concordia, Integritas, Industria“ (Съгласие, Единство, Трудолюбие). Като частен семеен бизнес, а не публична компания, Rothschild има опцията да не разкрива истинската си нетна стойност.
Между другото, семейството наскоро се сроди с Хилтън, основателите и наследниците на известната хотелска верига. Ники Хилтън, сестра на светската личност Парис Хилтън и правнучка на основателя на хотелите, се омъжи за Джеймс Ротшилд. 36-годишният банкер и милиардер Д е пряк потомък на Майер Амшел Ротшилд, той продължава мъжката линия на предшественика в 8-мо поколение.

Снимка: Getty Images
Уиндзор
Глава на семейството: Джордж V (1865–1936, живял 70 години, управлявал от 1910–1936), Елизабет II (1926, на 96 години, управляваща кралица на Великобритания от 1952 до днес).
Богатство: The Guardian оцени личното състояние на кралица Елизабет II на £4,45 милиарда. Монарсите не плащат данък върху наследството, въведен през 1894 г. Херцогство Ланкастър, например, традиционно е източник на доходи за кралете на Великобритания от 1399 г. Те също печелят доходи от недвижими имоти в Лондон и Обединеното кралство. Британската кралица има недвижими имоти в САЩ и Швейцария.

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images
Уиндзорите, или кралското семейство на Великобритания, са едно от най-популярните и влиятелни семейства през миналия и настоящия век. Фамилия Уиндзор е създадена през 1910 г. от крал Джордж V по патриотични причини – по време на Първата световна война това име замества старото немско име на династията Сакс-Кобург-Гота. Ако закопаем в дълбините на вековете, тогава ще открием, че тази династия заема британския престол от 1066 г.
Членовете на династията Сакс-Кобург-Гота са управлявали в Белгия (от 1831 г.), в Португалия (до 1910 г.), в България (до 1946 г.). Съпругата на цар Константин Павлович (син на руския император Павел I) Анна Фьодоровна също е представителка на тази династия и е сестра на първия белгийски крал Леополд и леля на британската кралица Виктория.
Елизабет II е най-дълго управлявалият монарх в историята на Великобритания.
Тя е коронясана през 1952 г., а през 2015 г. счупи рекорда на кралица Виктория за над 70 годинишно управление. В същото време Елизабет е едва трета в реда за наследяване на трона и изобщо не е можело да стане кралица. След като дядо й умира през 1936 г. и неговият син – Едуард VIII абдикира, баща й Джордж VI става крал, а Елизабет става очевиден наследник.

Снимка: Getty Images
Въпреки факта, че абсолютната монархия във Великобритания е премахната, управляващият представител на династията остава държавен глава, и има пряк контрол върху въоръжените сили и Англиканската църква. Той приема лидери на други държави, прави държавни посещения и продължава активно да влияе върху вътрешната и външната политика.
Така всички британски министър-председатели редовно се срещат с кралицата, за да обсъдят по-нататъшни стъпки за разрешаване на икономически и политически въпроси. Освен това в тронната си реч пред парламента кралицата огласява програмата за действие на правителството за следващата година.
Според традиционните правила за наследяване на трона, династията Уиндзор трябваше да приключи с Елизабет II – в края на краищата нейните потомци продължават мъжката линия, тоест династията на покойния й съпруг принц Филип.
Но през 1952 г. кралицата подписва прокламация, че нейните наследници също ще бъдат Уиндзор.

Снимка: Getty Images
През 2002 г. в обществото се разпространяват упорити слухове, че кралицата е на път да абдикира в полза на сина си принц Чарлз. В същото време в тронната си реч Елизабет II обяви, че това няма да се случи.
„Приятно задължение е да се занимаваш с 12 министър-председатели и да подписваш 3,5 хиляди закона“.
Всеки политик би й завидял на рейтинга. Според социологическите проучвания нивото на доверие на гражданите в кралица Елизабет II през април 2016 г. е 74%. То запада през 90-те години, по време на развода на принц Чарлз с любимката на британското общество принцеса Даяна. Казват, че кралицата е ревнувала от успеха на „принцесата на народа“ и затова в трагичната смърт на Даяна вече 20 години търсят „кралска следа“.
Поглед отвътре: Какъв е бил денят на смъртта на принцеса Даяна (СНИМКИ)

Снимка: Getty Images
Сега дълго управляващата кралица е почитана от британците като основен символ на стабилност. А нейните внуци, принцовете Уилям и Хари, набират всеобща популярност. Тенденцията, наложена от Даяна да бъде „по-близо до хората”, се следва изцяло от синовете й. Съпругата на Уилям, Кейт Мидълтън, редовно се опитва да имитира Даяна . Излъчването на сватбата им през 2011 г. е гледано от 2 милиарда души по света, което не е надминато от принц Хари и Меган Маркъл. Сватбата им е гледана на живо от 500 милиона души.

Снимка: Getty Images
Каква е тайната на влиянието и популярността на династията Уиндзор?
Никой от кралските наследници не се стреми да води несериозен начин на живот, не планира да изнася капитали от родната си страна и да живее някъде в чужбина, почита традициите . Всички членове на кралската династия служат във въоръжените сили, извършват благотворителна дейност и активно участват в решаването на социални, екологични и други неотложни проблеми на своите съграждани.
Кралското семейство остава символ на Великобритания. Според туристическата организация Visit Britain, благодарение на „кралските“ атракции, маршрути и сувенири, хазната на страната се попълва с 500 милиона британски лири годишно.
Превод и редакция: TRENDY NEWS