Колко добре познавате щитовидната си жлеза, тази жлеза с форма на пеперуда, която се намира в основата на врата ви? Вероятно част от това, което сте чували или чели за заболяването на щитовидната жлеза, може да не е точно. Ето накратко какво е митът и фактът за тази важна жлеза, която регулира вашия метаболизъм.
Мит: Бучка или възел в щитовидната жлеза означава, че имате рак на щитовидната жлеза. Факт: Само пет процента от възлите на щитовидната жлеза са ракови.
Мит: Ако имате проблем с щитовидната жлеза, ще развиете гуша (увеличена щитовидна жлеза). Факт: Повечето хора с проблеми с щитовидната жлеза не развиват гуша.
Мит: Всички хора с проблеми с щитовидната жлеза имат изпъкнали очи. Факт: Изпъкналите очи са само един симптом на заболяване на очите на щитовидната жлеза, което е най-често при хипертиреоидизъм (твърде много хормони на щитовидната жлеза) и болест на Грейвс (автоимунно заболяване, което атакува щитовидната жлеза). Малък процент от хората, които нямат проблеми с щитовидната жлеза, имат изпъкнали очи на заболяване на щитовидната жлеза.
Джеймс Баучер – ирландският журналист, който обичал България
Мит: Само жени на средна възраст или по-възрастни имат проблеми с щитовидната жлеза. Факт: И мъжете, и жените могат да развият заболяване на щитовидната жлеза на всяка възраст. Една на всеки пет жени развива проблеми с щитовидната жлеза до 60-годишна възраст. Заболяването на щитовидната жлеза може да повлияе на плодовитостта, бременността или месеците след раждането.

Мит: Проблемите с щитовидната жлеза се диагностицират най-добре чрез идентифициране на симптомите. Факт: Около 60 процента от хората със заболяване на щитовидната жлеза не знаят, че го имат. Кръвният тест за TSH (стимулиращ хормон на щитовидната жлеза) в комбинация със симптоми като умора, промяна на теглото, болки в мускулите и ставите или подуване на врата помага на лекарите да направят най-точната диагноза на заболяване на щитовидната жлеза.
Мит: Заболяването на щитовидната жлеза е лесно за лечение. Факт: Всъщност е доста сложно в много случаи и изисква редица различни подходи за успешно диагностициране и управление.
Най-старият манастир в Европа се намира в България
Мит: По-безопасно и по-естествено е заболяването на щитовидната жлеза да се лекува с йод или сол, отколкото с лекарства с рецепта. Факт: Можете да влошите заболяването на щитовидната жлеза, като го лекувате с йод. Не приемайте йодни добавки без съвет от Вашия лекар.
Мит: Не можете да отслабнете с хипотиреоидизъм (неактивна щитовидна жлеза). Факт: Ако дозировката ви на лекарството е ефективна, хипотиреоидизмът няма да повлияе на способността ви да отслабнете.
Мит: Приемането на допълнителни хормони на щитовидната жлеза ще ви даде допълнителна енергия и ще ви накара да отслабнете. Факт: Винаги приемайте лекарството, както е предписано. Твърде много от лекарството може да предизвика странични ефекти като безсъние, треперене, повишен апетит и сърцебиене.
Мит: Можете да управлявате хипотиреоидизма с диета. Факт: Диетата сама по себе си не може да регулира проблемите на щитовидната жлеза. Лекарството за щитовидната жлеза помага за нормализиране на производството на хормони. Храненето на добре балансирана диета с много витамини и минерали все още е важно за цялостното ви здраве.