От хакнати компютри, които бълват спам, до атаки за отказ на услуга, които сриват уеб сървъри, киберпрестъпленията означават милиарди долари годишно в загубени приходи и производителност. И никой компютърен потребител не е в безопасност.
„Не става дума за това, кога ще бъдете хакнат“, казва Кевин Митник. Бившият хакер извършил серия от високопоставени корпоративни прониквания през 90-те години и излежава пет години във федерален затвор за това. Някога най-търсеният киберпрестъпник от ФБР, сега Митник е един от най-търсените консултанти по техническа сигурност в света.
„Преди няколко години компаниите харчеха повече за кафе, отколкото за сигурност“, казва той. Сега те превръщат сигурността в свой основен приоритет, като наемат Митник да проникне в системите им, да разкрие слабостите им и да ги научи как да се защитават. Хакването е приоритет на Митник още от тийнейджърските му години в Южна Калифорния. Първо телефонните мрежи, след това Пентагона, после Nokia, Novell и привидно всяка друга голяма компания.
Днешните закони за киберпрестъпленията на практика са измислени заради него. Неговите шеги му спечелили уважението на хакерите, както и многобройни арести, кулминиращи с петгодишния му престой в затвора. Митник прекарва осем месеца от това време в изолация, защото на съдията е казано, че той може да започне ядрена война, като се обади на NORAD от телефонен автомат и подсвирква модемни тонове в слушалката. Радиото му било иззето от страх, че ще го превърне в мобилен телефон.

Това била повратната точка в кариерата му. След освобождаването си от затвора през 2000 г. Митник избрал да използва значителните си умения, за да подобри мрежовата сигурност. На 41 години и с подчертано закопчан външен вид, той се появил като гост в телевизионното шоу Alias и спечелил почетни споменавания в много други медии. Въпреки че често го разпознават като „онзи хакер“ по летища и хотели, той казва, че се регистрира под фалшиво име само на хакерски конвенции.
Но той не дава личния си имейл адрес или града си на пребиваване; човек не може да бъде твърде внимателен. Наистина, сегашното темпо на киберпрестъпността изумява дори него. Миналата есен той и Avantgarde, фирма за технологичен маркетинг и дизайн в Сан Франциско, свързали шест компютърни платформи към интернет чрез широколентов DSL и записали кибератаките, извършени за период от две седмици. Отнело по-малко от четири минути за автоматизирана атака, за да пробие успешно защитите на един новосвързан компютър; повечето машини без активна защитна стена (филтър, който проверява подозрителен код) са изправени пред повече от 300 атаки на час, докато тези със защита на защитната стена са изправени пред по-малко от четири на час.