Елизабет Тръс е родена на 26 юли 1975 г. в Оксфорд, но прекарва по-голямата част от детството си в Лийдс и Шотландия. Родителите ѝ, които по професия са далеч от политиката – баща ѝ е професор, а майка ѝ – медицинска сестра – оказват влияние върху политическите възгледи на дъщеря си. Те често я водят на демонстрации срещу Маргарет Тачър. Дори по-късно Елизабет участва в митинги за ядреното разоръжаване на Великобритания, като вика „Долу Маги!“.
Висшето образование на Тръс е съобразено с интересите ѝ в Оксфорд – философия, политика и икономика. Още като студентка Лиз решава да се включи в политическата арена, започвайки с председателството на Либерално-демократическата партия в Оксфордския университет. През 1996 г. Тръс се присъединява към Консервативната партия, което предизвиква противоречия в семейството ѝ, което има леви политически възгледи. По-късно бащата на Лиз дори не се включва в кампанията на дъщеря си преди парламентарните избори, защото не иска да предаде идеите си.

Излизане на политическата сцена
След като завършва колежа, Тръс започва работа в петролната и газовата компания Shell, а след това работи в Cable and Wireless като икономически директор. През 2008 г. тя става заместник-ръководител на Reform Research Trust. Тя се фокусира върху борбата с организираната престъпност и критикува образователната система в британските училища, сравнявайки я с по-успешната според Тръс система в Канада. В същото време Лиз не забравя и политическата си кариера, като на няколко пъти се кандидатира за депутат – но и двата опита се провалят.
През 2010 г. Тръс най-накрая успява и е избрана за депутат от избирателния район Норфолк. Тя успява да стане първата жена лорд-канцлер в историята на Великобритания, започвайки като помощник държавен секретар по образованието. През септември 2021 г. Лиз е назначена за ръководител на Министерството на външните работи, което ѝ дава възможност да участва и като преговарящ с ЕС за Брекзит.
Тръс се смята за класически английски неолиберал, който се стреми да върне свободното предприемачество. Освен това Лиз обещава намаляване на данъците, което също се харесва на британската общественост. Новата „желязна лейди“ внимателно и самостоятелно изгражда своя имидж на международната сцена. Тя прилича повече на Маргарет Тачър, лидерката на Консервативната партия, отколкото на Тереза Мей, както пишат британските медии. И Тръс активно използва тази прилика в своя полза. Политикът управлява собствени профили в социалните мрежи, което също помага за изграждането на имиджа му.
„Поне в очите на поддръжниците си тя е наследницата на Маргарет Тачър и Роналд Рейгън, която намалява данъците“, пише за нея „Таймс“.

Мнозина обаче смятат, че в много отношения политическите възгледи на Тръс постоянно се променят според модата, което не е точно в полза на репутацията ѝ.
„Мнозина от тези, които са я наблюдавали през годините, се питат дали тя изобщо има твърди убеждения, или просто отстоява това, което й е удобно да отстоява в момента“, отбелязва колумнист на CNN America.
Всичко това позволява на критиците на Тръс да я наричат безпринципна, „ветропоказател“.
И сега…
На 5 септември 2022 г. резултатите от гласуването са обявени публично, като Лиз Тръс става ръководител на британската Консервативна партия и съответно нов министър-председател на Великобритания. За Лиз гласуваха 57,4% от избирателите, което я изпревари пред другия кандидат за поста – Риши Сунак, бивш канцлер на хазната.
Вече може да се предвиди какво може да се очаква от управлението на Тръс. Tя е един от идеолозите на засиления санкционен натиск върху Русия. В профилите си в социалните мрежи политикът сподели също, че подкрепя разширяването на блока на НАТО и присъединяването на Финландия и Швеция към него. Освен това тя смята, че страните трябва да увеличат разходите си за военния бюджет заради „руската заплаха“. Във вътрешнополитически план обаче Тръс обещава намаляване на данъците, както и решения на проблемите в енергетиката и здравеопазването.
Превод и редакция: TRENDY NEWS