Проучване показва, че дивите представители на вида кенгуру предпочитат лявата си ръка по време на обичайни задачи като сутрешна рутина и хранене.
Изследователите твърдят, че това е първото доказателство за „левичарство“ на популационно ниво при видове, различни от хората, които са предимно десничари. Доказателствата идват от часове, прекарани в наблюдение на множество видове в дивата природа.
При два вида лалугери и един валаби се наблюдава тенденцията на левичарство. При някои други торбести, които ходят на четири крака, не се наблюдава същото отклонение.

Изследването, публикувано в списание Current Biology, е проведено от руски учени от Санктпетербургския държавен университет, които са пътували до Австралия, за да проведат теренната работа. Там те си сътрудничат с Джейн Инграм, еколог на дивата природа и докторант в Университета на Тасмания.
Г-жа Инграм разказва пред Би Би Си, че работата е била посрещната с известен скептицизъм.
„За съжаление, дори моите колеги смятат, че изучаването на леворъките макроподи не е сериозен проблем. Всяко изследване, което доказва истинска леворъкост при друг двукрак вид, допринася за изучаването на симетрията на мозъка и еволюцията на бозайниците“, казва тя.
Бум на популацията на кенгуру в Австралия! Изненадващо решение предлагат властите
Главният автор – д-р Егор Малашичев, заявява, че е имало „широко разпространено схващане“, че ръкостискането е уникално човешко явление. Изследванията през последните 10-20 години не показват, че асиметрията в поведението и структурата на мозъка е изненадващо широко разпространена.
Но примерите за леворъкост или десноръкост обикновено са специфични за определени поведения и не са постоянни за цялата популация.

„Както отбеляза един от нашите рецензенти, латералността е очевидна и в начина, по който папагалите държат храната си, или в начина, по който кучето ви подава лапа. Но тези примери за латерализация не са доказани на популационно ниво, добавя „, добавя екологът г-жа Инграм.
Паралелна еволюция
Новото проучване установява последователно отклонение на лявата ръка при източните сиви кенгура, червените кенгура и червеношийките валаби – без значение дали животните се грижат, хранят или подпират.
По отношение на ръкостискането д-р Малашичев заявява, че това за първи път потвърждава.
Той и колегите му предполагат, че откритието им е пример за „паралелна еволюция“. Това е така, защото изглежда, че употребата на ръцете се е появила при приматите, които принадлежат към групата на плацентарните бозайници, както и при торбестите в новото изследване, но не и при сродните животни в тези два клона на еволюционното дърво.

Изследователите твърдят също, че позата е важен фактор. Тенденцията за левичарство е наблюдавана само при видове, които стоят изправени на задните си крака. Основно те използват предните си крайници по-редовно за задачи, различни от ходене.
По подобен начин, предполагат те, преходът към изправена стойка може да е бил ключов за развитието на ръкостискането при приматите.
Остава да се види дали има специфични аспекти на мозъка при тези торбести животни, които са позволили развитието на ръкостискането.
Превод и редакция: TRENDY NEWS