През 2018 г., с излизането на новия филм за британската рок група Queen, в светлината на прожекторите отново попадна животът на легендарния ѝ вокалист Фреди Меркюри.
Пламенното му сценично присъствие, нестандартните му костюми, незабравимите хитове, променливата сексуалност и смъртта му от болест, свързана със СПИН, са определящи за британската рок сцена от 70-те и 80-те години на миналия век.
По-малко известен – и почти не споменат във филма – е фактът, че той е роден на танзанийския архипелаг Занзибар в семейство, чиито корени са от Индия и Персия.
Ето пет неща, които трябва да знаете за Фреди Меркюри и Занзибар – консервативно мюсюлманско общество:
Той е роден като Фарокх Булсара
Меркюри е роден в правителствената болница на Занзибар на 5 септември 1946 г. Родителите му Боми и Джер Булсара са парси. Това са последователи на зороастрийската религия, чиито предци идват от Персия, но са живели в Индия.

Снимка: Getty Images
Как първата любов на Фреди Меркюри е разбрала за сексуалната му ориентация
Боми Булсара произхожда от Булсар в Гуджарат – откъдето идва и фамилното имe. Той се премества в Занзибар, за да работи във Върховния съд като касиер на британското правителство.
Омъжва се за Джера в Индия и я връща в Занзибар. Фарокх, първородният им син, е последван шест години по-късно от дъщеря Каришма.
На родното му място може да направите „Меркюри тур“
Фреди не е говорил често публично за възпитанието си в Занзибар. Това не е попречило около неговото име на архипелага да се развие доходоносен туристически бизнес.

Днес феновете на Queen могат да направят обиколка на местата от детството му – включително дома му, мястото за поклонение на семейството му и съда, в който е работил баща му. Има и ресторант и магазин за сувенири на Фреди Меркюри.

За много занзибари – а и за зороастрийците – по-проблематична е бисексуалността на Фреди.
Ислямът е преобладаващата религия на архипелага, а гей сексът е обявен за незаконен през 2004 г. През 2006 г. една от мюсюлманските групи се възмути, когато се появиха слухове, че гей туристите са се насочили към острова за плажно парти по случай 60-ия рожден ден на Меркюри.
Абубакар Фамау от Би Би Си в Танзания разказва, че макар някои аспекти от начина на живот на покойния певец да са противоречиви в консервативното ислямско общество, все още има чувство на гордост от него.
„Те се гордеят с него, усещат, че имат човек от острова, който се е докоснал до международното ниво в музикалната индустрия“, казва той.
Имал е бавачка
Първият братовчед на Фреди, Первиз Дарунханавала, описва в „Бохемска рапсодия“, биографията на Меркюри от Лесли-Ан Джоунс, че семейството е живяло доста заможно, като се има предвид заплатата на държавния служител Боми.

Семейството му живеело в удобен апартамент с изглед към морето в Каменния град, историческата част на Занзибар, с лабиринт от тесни улички, осеяни с магазини, къщи, базари и джамии. Освен домашните работници, те имали и бавачка на име Сабина.
Той открива музиката в ранна възраст
Първите години от обучението на Меркюри са в мисионерското училище в Занзибар, където му преподават англикански монахини. Но на осемгодишна възраст родителите му решават да го изпратят на училище в Индия.

Учи в училището на Англиканската църква „Свети Петър“ в Панчгани, бивша планинска станция на Британския Радж, разположена югоизточно от тогавашния Бомбай (Мумбай).
Въпреки че е църковно училище, „Свети Петър“ приема деца от всички вероизповедания. По време на престоя си там Меркюри е напълно практикуващ зороастриец.
По време на свободното време, прекарано при леля му и баба му и дядо му в Бомбай, той открива и се отдава на нарастващата си любов към музиката. Той създава и първата си група с приятели – The Hectics.
Семейството му бяга от революцията
Фреди се завръща в Занзибар през 1963 г. – годината, в която той получава независимост от Великобритания – и завършва последните години от образованието си в римокатолическото училище „Сейнт Джоузеф“, пише Лесли-Ан Джоунс в биографията си.
Приятелка от онова време си спомня пред Джоунс как след училище са ходили да плуват в морето или да карат колело до плажове на юг.
„Той винаги беше елегантно облечен“, спомня си Бонзо Фернандес.
Но добрите времена са краткотрайни. През 1964 г. революция сваля управляващия арабски елит и 17 000 души са убити.
След това е създадена република, като президентите на Занзибар и Танганайка, на континента, подписват акт за съюз. Те създават Обединена република Танзания, като Занзибар има полуавтономен статут. Семейство Булсара, заедно с много други хора, бяга от островите.
Превод и редакция: TRENDY NEWS