Световното първенство по футбол в Катар е в разгара си и вече донесе много сензации, блестящи мачове и красиви голове. Въпреки това има и муха в очите – турнирът всеки ден е разтърсван от скандали, които развалят футболния празник. Липса на бира на стадионите, нарушаване на правата на ЛГБТ хората, странно съдийство – това е един непълен списък с проблеми, които пречат на феновете, играчите и другите участници в процеса да му се насладят пълноценно. Ще разгледаме отблизо скандалите на тазгодишното Световно първенство по футбол.
Футболът не е за феновете
Преди четири години стадионите на Световното първенство по футбол 2018 в Русия бяха пълни с бира, каквато страната ни не е имала във футбола от много години. Руските власти направиха отстъпки благодарение на голям договор между Международната футболна федерация (ФИФА) и известен производител на бира и феновете от цял свят успяха да се насладят напълно на любимата си игра на арените и във фен зоните. Не се съобщава за сериозни инциденти. От друга страна, Катар реши, че местните закони и традиции са по-важни от успешното провеждане на турнира и положителните емоции на гостите.
Само два дни преди началото на турнира ФИФА обяви, че на стадионите няма да има бира. В изявлението се уточнява, че решението е взето след консултация с катарските власти. По същество федерацията се е огънала под организаторите. Въпреки това в Катар не беше обявен пълен сух закон, а ФИФА уточни, че бира ще се предлага във фен зоните, на други места, където се събират фенове, както и на лицензирани места.
Феновете са такива хора, че ще намерят бира навсякъде. Разбира се, това е лоша новина за всички фенове. Същите германци, англичани, белгийци – всички те обичат бирата. Но трябва да разберете, че това е мюсюлманска страна, има определени правила, които трябва да се спазват, и не можете да се измъкнете от тях.
Въпреки това забраната на бирата на стадионите не беше краят на троленето на феновете от страна на домакините.
Преди първия мач на Англия срещу Иран феновете на „Трите лъва“ посетиха фен зоната, за да се подготвят за мача, но се оказа, че бира там се продава едва от 18:00 ч. местно време. Срещата започна два часа по-рано. В резултат на това феновете можеха само да празнуват голяма победа за своите любимци. Останалите мачове от груповата фаза на английския отбор започнаха в 22:00 ч., така че феновете на този национален отбор все още имаха възможност да изпълнят плановете си преди първия мач.
„Харесва ми атмосферата тук, но щеше да е по-добре с бира. За съжаление, нямаме избор“, каза един от английските фенове в Чемпиъншип.

Но докато без бира е възможно да се живее, в Катар е доста трудно да се живее без покрив над главата. А хотелите, апартаментите и леглата не са добре снабдени. Малката държава не може да се справи с наплива на фенове, които изпитват остър недостиг на подходящи места за настаняване. Единственото място за настаняване е в луксозни хотели, които струват няколко хиляди долара на вечер, или във вентилаторни селища, построени направо в пустинята. Там срещу не най-скромните 207 долара на вечер можете да се почувствате като мигрантски работник и да живеете в строителни ремаркета. Да, интериорът е малко по-приличен от обикновена строителна площадка, но все още няма климатик, така необходим в Катар.
Много от феновете не могат да намерят подходящо място за настаняване в съседните ОАЕ, Бахрейн или Кувейт.
Оттам трябва да летите до Катар, тъй като организаторите на Световната купа не са построили обещаната железопътна линия. А пътуването е допълнителен разход. Никой няма да се вози безплатно между градовете, както беше в Русия преди четири години.
„Под дъгата“
Проблемът с тормоза на сексуалните малцинства в Катар е бил предмет на загриженост от страна на западните държави много преди началото на турнира. Според местните закони хомосексуалистите са заплашени от реален затвор, което предизвиква смесица от ужас и възмущение сред либералната общественост. Няколко водещи отбора, сред които Англия, Франция, Германия, Белгия и други, искаха да протестират мирно срещу това положение на нещата. От капитаните на тези отбори се очакваше да носят ленти с цветовете на дъгата на One Love по време на мачовете за Световната купа.
ФИФА обаче реши да не се кара на организаторите и се противопостави на жеста.
Първоначално националните отбори искаха да пренебрегнат заповедта, очаквайки да се разминат с глоба, но ФИФА заяви, че съдиите са имали намерение да покажат жълти и дори червени картони на носещите екипи в цветовете на дъгата. След това протестът рязко намаля, като нито един от капитаните активисти не тръгна срещу системата. Вместо това националните отбори на активистите направиха съвместно изявление, което тактично даде обратен резултат.
Станаха известни подробности от преговорите на американския клуб на Бекъм с Меси
ФИФА даде да се разбере, че ще наложи спортни санкции, ако нашите капитани излязат на терена с ленти на дъгата. Като национални федерации не можем да поставим играчите си в положение, в което да им бъдат наложени санкции, включително предупреждения, затова помолихме капитаните си да не ги носят по време на мачовете за Световната купа.
Съвместно изявление на Англия, Уелс, Белгия, Дания, Германия, Нидерландия и Швейцария
Невъзможността да изразят гражданската си позиция, използвайки цветовете на дъгата, разстрои германците дотолкова, че те решиха преди откриващия си мач на Мундиала срещу японците да извършат друго действие, за което е малко вероятно да бъдат наказани. Всичките 11 играчи от основния състав са с ръце на устата на традиционната отборна снимка.
„Забраната на лентата е като да си запушим устата. Това е смисълът на действието“, обясни германският национален отбор. Очевидно преследването на сексуалните малцинства в Катар е вълнувало германците много повече от собствената им игра, защото в крайна сметка те загубиха сензационно от японците с 1-2 точки.

През последните години дъгата е толкова добре възприета като символ на ЛГБТ, че се възприема като такъв дори когато става дума изключително за дъга. Бразилският журналист Виктор Перейра е бил достатъчно непредпазлив, за да занесе на стадиона знамето на бразилския национален отбор Пернамбуко с дъга, червен кръст и звезда на него. Това е забелязано от местен фен, който влиза в ролята на борец срещу ЛГБТ.
„Човекът грабна знамето, хвърли го на земята и започна да го тъпче“, разказва бразилецът. Опитите да се обясни, че дъгата на Пернамбуко няма подтекст, бяха неуспешни. Перейра заснема цялото действие с телефона си, но катарецът му отнема и него. Само благодарение на намесата на полицай, който все пак принуждава бразилеца да изтрие видеото, той успява да го възстанови.
Очевидните ексцесии в преследването на ЛГБТ символиката станаха очевидни дори за катарските власти, които чрез ФИФА предложиха „амнистия на дъгата“. Отсега нататък обещаваме феновете с тези символи да бъдат оставени на мира. Ще бъде интересно да видим как местните фенове и правоохранителните органи ще се справят с това.
А за съдиите?
Поредната скандална ситуация по време на Световната купа в Катар не е по вина на организаторите. Това е свързано със съдийството, или по-точно с една от неговите особености, която се прояви на този турнир. Съдиите започнаха да добавят невъобразим брой минути, включително през първото полувреме. Бразилският съдия Рафаел Клаус стана шампион в това начинание, като добави 14 минути към първото полувреме на мача на Англия срещу Иран. Да, през първото полувреме на иранският вратар Алиреза Бейранванд се наложи да бъде оказана помощ наистина за много дълго време, но тя продължи около девет минути, а не четиринадесет.

В края на второто полувреме Клаус най-накрая шокира футболния свят, когато при резултат 6:1 в полза на англичаните удължи мача с 10 минути.
Обикновено в такива ситуации съдиите се ограничават до символичните 1-2 минути. По-късно се оказва, че подобно странно решение не е било своеволие или лудост на Клаус, а тенденция на турнира, която е била зададена от съдийските органи на ФИФА. В Катар съдиите във всеки мач смело добавят 7-8 минути не само към мача, но и към първото полувреме.
„Това е поредната инструкция на ръководния орган на ФИФА, насока за съдиите. На Световната купа всяко прекъсване на времето няма да бъде пропуснато. Когато играч лежи, то е една минута, когато има прекъсване на времето, то е една минута. И така нататък. За цялото загубено време ще получите компенсация. Това се прави, за да се гарантира, че играчите няма да отлагат и ще се уважават взаимно. Добавеното време на Световната купа през 2022 г. ще бъде много, във всеки мач“, казва един от съдиите.
С изключение на недостатъчното добавено време, първата седмица на Световното първенство по футбол в Катар беше почти лишена от съдийски скандали. Това до голяма степен се дължи на системата VAR. Досега тя ясно коригира повечето от грешките на съдиите. Въпреки това има някои моменти, които все още предизвикват спорове. На първо място, става дума за две наказания, отсъдени за Португалия. В първия мач срещу Гана Кристиано Роналдо открито „отсъди“ 11-метрова дузпа след лек контакт със защитник. Изненадващо съдията Исмаил Елфат посочи мястото и дори не се консултира с асистента си по видеоконтрол.
Друга спорна дузпа в полза на португалците бе отсъдена във втория мач срещу Уругвай. Бруно Фернандес, атакуващият полузащитник на отбора, хвърли топката покрай защитника Раул Хименес. Той, падайки, спря топката с ръка. Според последните насоки на ФИФА подобни епизоди се тълкуват в полза на защитника. Иранският главен съдия Алиреза Фагани все пак отсъди дузпата.
„Не го възпря и забавеното повторение, което той гледаше на монитора си.“
Любопитен момент се получи по време на срещата между Белгия и Канада, когато съдията от Замбия Жани Сиказве постави съдията в положение на офсайд, след като белгийски играч подаде на канадски нападател. Играчите на терена се опитаха да обяснят на съдията, че това е в разрез с правилата на футбола. Той обаче не се поколеба. Можем само да се надяваме, че това ще е краят на странните решения, които съдиите вземат на Световното първенство.
Превод и редакция: TRENDY NEWS