Учени от университета в Кеймбридж и историческия и природен музей в Маастрихт са документирали процеса на обратна еволюция при птиците. Това съобщава The Independent.
Експерти са анализирали отново 66,7 милиона годишен вкаменен скелет на птица, открит на холандско-белгийската граница през 90-те години на миналия век.

По-рано се смяташе, че подвижните човки на съвременните птици, които те могат да движат независимо от главата, са се развили съвсем наскоро и за първи път са се появили при птици като щрауси и емута, при които само горните челюсти са фиксирани. Днешните сведения показват, че чрез еволюция приблизително 99 процента от всички птици имат подвижни клюнове.
Птици, които приличат на извънземни (СНИМКИ)
Подвижните човки са се образували преди масовото измиране, което е унищожило динозаврите, установи ново проучване. Това означава, че вместо да преодолеят еволюционната празнина, щраусите и емутата са „еволюирали назад“, за да постигнат по-опростен дизайн на клюна.
За да направят това, учените са използвали техники за компютърна томография, за да идентифицират фосилизирани кости от небцето в устата на неизвестен досега вид голяма птица, наречена Janavis finalidens. Тези животни са живели в края на ерата на динозаврите и са сред последните птици, които са имали зъби. Местоположението на костите показва, че това същество има подвижен клюн, който не се различава много по структура от клюна на съвременните птици. Авторите подчертават, че резултатите от тяхното изследване илюстрират разбирането на ключова еволюционна характеристика на съвременните птици.