Улиците в Япония са толкова чисти, че дори има риби, плуващи в каналите. Дренажните канали са домът на цветните японски риби „кои“.
В повечето градове канализацията е мястото, където циркулират битовите отпадъчни води. В град Шимабара на японския остров Кюшу обаче водата в уличните отводнителни канали е толкова чиста, че е дом на стотици шарани „кои“, които могат да живеят в канализацията.
Риба в японски отводнителен канал
Разположен под вулкана Унзен на брега на Ариаке (южна Япония), Шимабара отдавна е популярна дестинация за местните туристи, но остава загадка за чуждестранните посетители. Шимабара се гордее, че е едно от местата, където се съхранява най-чистата вода в страната на изгряващото слънце. Водата тук е чиста и прохладна, произхождаща от величествения вулкан Унзен, който все още тлее.

Водата тук е толкова чиста, че дори отводнителните канали могат да поберат риба. Смята се, че има до 1000 риби „кои“ – типичен шаран в Япония – живеещи, плувайки край бреговете на отводнителните канали. Този вид риба има много строги изисквания към средата на живот; водата трябва да е чиста и без примеси, за да живеят здравословно. Това допълнително доказва, че прясната вода тук е също толкова девствена и безопасна, колкото и потоците, течащи между улиците.
Японска риба „кои“.
Като всички древни японски градове, улиците тук са плътно покрити с плочки и само дренажната част е оставена отворена и плитка за безопасността на хората и осигурява светлина за размножаването на рибите кои. Посетителите могат да се любуват на кръглите, цветни риби, плуващи между тесните канавки. Има такива с дължина над 50 см, с много красиви цветни жилки.
Любопитни факти за Япония (СНИМКИ)
През 1792 г. районът около Шимабара е силно засегнат от земетресението и вулкана Унзен, което убива 15 000 души. Тогава никой не можеше да си представи, че десетки чисти извори с гейзери някога ще помогнат на града да се появи на националната туристическа карта.
Най-малко 60 гейзера текат из града през канализацията. Това прави чистата вода най-изобилният ресурс тук. Днес Шимабара е известен още като „Градът на водата“, вдъхновен от качеството на водата.
През 1978 г. Асоциацията на кварталите започва да планира система от вътрешни водни пътища с дължина около 100 метра с източник на чиста вода за отглеждане на риба кои. Канализационната система е пресечена в града, пълзяща в старите къщи и свързваща се с аквариуми. Освен наличния оригинален водоизточник, похвално е и градоустройството и усетът на местните хора.

От къщите в града трудно може да се намери едно парче боклук или малко мръсна вода. Когато хранят рибите, те също са много съзнателни, като дават точно толкова храна, че да не променят цвета на водата. Дори децата могат удобно да играят до улука, без да се притесняват за хигиената.
Днес има стотици риби, които спокойно плуват в теченията и чакат посетители. Въпреки това, за да опази водоизточника, властите поставиха предупредителен знак да не се храни рибата.
Местните жители се гордеят с известната си риба кои и винаги се опитват да поддържат и защитават водата възможно най-чиста.