Изследователи от лабораторията за здраве на морските животни и плажуване на Хавайския университет са идентифицирали нов и опасен вирус при китове и делфини в Тихия океан. Патогенът може да бъде потенциално смъртоносен за тези бозайници. Резултатите от наблюденията са публикувани в списанието Frontiers in Marine Science.
Преди това цирковирус, наречен Bengaluru Weather Change Virus (BWCV), беше открит само в един кит, изхвърлен на брега през 2010 г. близо до Хавай. Сега експертите са го идентифицирали в десет вида китове и делфини.
Освен това, положителен резултат от теста е регистриран при животни близо до Марианските острови и Самоа, което е на почти 6,5 хиляди километра от първоначалното място за откриване. Освен това около Хавайските острови BWCV е регистриран при почти 50 процента от изследваните морски бозайници.

Анализът също така разкри, че цирковирусът присъства в Тихия океан най-малко през последните 22 години. Учените са тествали животни от архив с проби, който включва проби, взети от животни от 1997 г. Сред тези случаи изследователите идентифицираха BWCV в малък кашалот, изхвърлен на брега на Оаху през 2000 г. Това показва, че поне оттогава вирусът съществува сред хавайските китове и делфини.
Все още не е известно как новият вирус може да засегне заразените гостоприемници. Първият случай е докладван при фатално болен кит, но животното е било заразено и с други патогени.
Цирковирусите са ДНК вируси, които причиняват инфекции при птици, прасета и кучета и в тежки случаи могат да бъдат фатални. Експертите бият тревога, тъй като техните данни показват, че вирусът е започнал да се разпространява в централната и западната част на Тихия океан и може да зарази още повече морски бозайници.
Превод и редакция: TRENDY NEWS