Международен екип от космолози и астрофизици комбинира резултатите от три големи проекта за изследване на структурата на Вселената досега и е получил най-точната и подробна карта на разпределението на видимата и тъмната материя във Вселената. Първият му анализ посочи възможното наличие на аномалии в разпределението на материята, съобщиха от пресслужбата на Чикагския университет на 31.01.2023 година.
„Нашият предварителен анализ на тази карта показва, че в съвременната Вселена материята е разпределена малко по-равномерно, отколкото показват стандартните космологични модели, базирани в тяхната работа на информация за структурата на ранната Вселена. Последващите измервания и наблюдения ще ни помогнат да разберем как тези аномалии са реални“, каза Ерик Бакстър, доцент в Хавайския университет в Хонолулу (САЩ), чиито думи са цитирани от пресслужбата на Чикагския университет.
Мозъкът и Вселената имат повече общо отколкото си мислите
Космолози и астрономи предполагат, че Вселената е подобна по структура на гигантска триизмерна мрежа. Неговите нишки, така наречените нишки, се образуват от натрупвания на тъмна материя. В точките на пресичане на тези нишки се концентрират плътни бучки видима материя под формата на галактики и техните купове.
Учените разкриват структурата на тази космическа мрежа, като наблюдават хиляди клъстери от галактики, както и изучават така нареченото космическо микровълново фоново лъчение. Това е един вид „ехо“ на Големия взрив, в чиято структура е скрита информация за това как тъмната материя е била разпределена във Вселената в първите моменти от живота на Вселената.
Най-точната карта на Вселената
Бакстър и колегите му досега са получили най-подробната карта на разпределението на материята в съвременната вселена чрез комбиниране и съвместно анализиране на данни от проекта DES, както и с помощта на телескопите SPT и Planck. Първата беше насочена към изучаване на разпределението на галактическите клъстери в близките региони на Вселената, а последните две изучаваха свойствата на космическото микровълново фоново излъчване.

Както отбелязват астрономите, всички тези проекти изучават частично припокриващи се региони на нощното небе, което позволява на учените да комбинират събраните от тях данни и да ги използват, за да подобрят точността на картата на космическата мрежа на Вселената. Средно Бакстър и колегите му успяха да подобрят качеството на сигнала с около два порядъка, отколкото техните предшественици, които използваха само DES данни и изображения от телескопа SPT, успяха да направят.
Според изследователите предварителният анализ на новата карта на разпределението на материята във Вселената като цяло съответства на това как процесът на нейното формиране е описан с помощта на общоприети космологични теории. Въпреки това, космолозите са успели да идентифицират едно малко, но значително несъответствие, което потенциално сочи към непълнотата на съществуващите идеи за това как е протекъл Големият взрив.
По-специално, така нареченият параметър S8, който отразява неравномерното разпределение на материята върху големи клъстери от галактики, се оказа малко по-нисък, отколкото показват съвременните космологични теории, базирани на наблюдения на космическо микровълново лъчение. Това потенциално показва непълнотата на изчисленията на космолозите, но са необходими допълнителни наблюдения, за да се потвърди това, обобщиха Бакстър и колегите му.
Превод и редакция: TRENDY NEWS