В България има общо 325 реки, коя от коя по-красиви и живописни! Най-дългата е Искър, която цели 340 км вие водите си от векове през сърцето на страната. Реката извира от планина Рила и се влива в Дунав.
По пътя си тя рисува едно от чудно красивите места в България – Искърския пролом.
Марица е най-пълноводната река у нас – средният и годишен отток на места достига 111 куб. м/сек. Извира от Маричинските езера и преди да напусне Рила, в нея се влива малката река Ибър, която дава и първото й име Хеброс (Еброс).

До средата на 19 век Марица е била плавателна. От Пазарджик до устието на реката постоянно са се пренасяли със салове различни стоки. Тя е и най-дългата река на Балканския полуостров.
Струма е шестата река по дължина в България. Дълга е 415 км, като 290 от тях се вият на територията на България.
Изворът на Струма се намира във Витоша на 250 м южно от Черни връх и представлява тихо, малко поточе.
А едно от най-красивите и може би най-опасните кътчета по пътя й е Кресненското дефиле – любимо място за рафтинг и каяк.
Огоста е най-златната река в България. Извира в област Монтана и след 141 км се влива в река Дунав. Близо до извора й около Чипровци и Мартиново има големи рудни жили, които водата измива и отнася частици по течението си. Златините, намерени в нея, са миниатюрни, с размер от половин-един милиметър, но пък са много на брой.
Велека е най-дългата странджанска река (147 км). Извира от връх Демиркапу в Турция и навлиза в България с красиви проломи.

Устието й при вливането в Черно море е национална защитена територия, която пази уникални дъбово-букови гори и живописния каньон на р. Велека.
Над защитената местност преминава ръкав от най-големия миграционен път на птиците в Източна Европа – Via Pontica.
Над река Осъм в град Ловеч е единственият покрит мост в България и на Балканския полуостров. В Европа съществуват само още три подобни моста – в Люцерн, Флоренция и Ерфурт.
Покритият мост е официалния символ на Ловеч.
Когато Дунава замръзне, границите изчезват. Поне така е било преди векове, когато голямата река е събирала българския и румънския бряг почти всяка година.

Щом ледът сковавал водата, хората се екипирали като за зимен преход и тръгвали на гости при роднини и приятели от отсрещния бряг. Разстоянията са се вземали буквално за часове, а при Свищов – за още по-кратко, като се има предвид, че сушата между двата бряга на реката е разделена само от 600 м. водна повърхност.
В наши дни последно Дунава замръзна през 2012 г. и това се възприе като същинско бедствие.
Тунджа е сред най-големите български реки и е най-дългият приток на река Марица.

Водите й извират от Стара планина над Калофер и в началото си тръгват под името Селска река. Бистрите й води изящно застилат вълшебната българска Розова долина и са една от причините за уникалните атмосферни условия в мястото, което ражда неподражаеми аромати и благоухания. Именно във водите на Тунджа единствено на 6 нуари я- Водици, се играе най-леденото мъжко калоферско хоро.
Най-прозрачната река в света (СНИМКИ)
Река Арда е най-големият десен приток на р. Марица и най-голямата река в Родопите. Извира от Ардински връх в Родопите и се влива в река Марица извън територията на страната. Дължината на реката в границите на България е 241.3 км.
По течението на реката на българска територия има три големи язовира. Това са язовирите Ивайловград, Кърджали и Студен кладенец. Най-известната забележителност по поречието на река Арда в България е така нареченият Дяволски мост. На много места река Арда е широка над двадесет метра. Тя се извива красиво и представлява наистина впечатляваща гледка. Една от реките – притоци на Арда е река Крумовица, която пълни язовир Ивайловград. В близост до язовир Ивайловград река Арда стига до границата с Гърция и точно в този район поречието на Арда е обилно покрито с гъсти гори.