Международен екип от астрономи установи, че наскоро откритата свръхнова SN 2018ivc принадлежи към неизвестен досега клас подобни катаклизми, които се генерират от двойки звезди на средно разстояние една от друга. Това съобщи в четвъртък пресслужбата на Националната астрономическа обсерватория на Япония (NAOJ), позовавайки се на статия в Astrophysical Journal Letters.
Свръхновите са мощни експлозии, причинени от гравитационен колапс на звезди, които са изчерпали запасите си от водород, както и от сливането на двойки компактни обекти като бели джуджета и неутронни звезди. През миналия век астрономите са идентифицирали много свръхнови, чиито свойства, включително силата и природата на сиянието, се различават поради състава и размера на звездите, които са ги родили.

Международен екип от астрономи, ръководен от Keiichi Mayeda, професор в университета в Киото (Япония), откри неизвестен досега тип свръхнови, генерирани от двойни звезди, докато наблюдаваше изригването SN 2018ivc, което се появи в нощното небе в края на ноември 2018 г. Източникът му се намира в съзвездието Кит на разстояние 3,2 милиона светлинни години от Земята.
Нов тип свръхнова
Първоначално астрономите го приписаха на един от подтиповете свръхнови от втори тип (IIL), резултат от гравитационния колапс на големи звезди, но още първите наблюдения показаха, че този обект може да има уникални свойства. Професор Майеда и колегите му потвърдиха присъствието си по време на многомесечни наблюдения на SN 2018ivc с помощта на микровълновата обсерватория ALMA, инсталирана в чилийската част на пустинята Атакама.
По този начин яркостта на свръхнова през първата година постепенно намалява в микровълновата част на спектъра, но след това започва да расте бързо. Това беше изненада за астрономите, тъй като суперновите от клас IIL не трябва да се държат по този начин, така че изследователите проучиха останките от SN 2018ivc в детайли.

Наблюденията показват, че изригването е причинено от двойка звезди, отдалечени една от друга на средно разстояние за звезди – те извършват революция една около друга за около 1800-1950 дни. Едно от тези светила почти напълно изчерпа запасите си от водород, в резултат на което изхвърли почти всички външни обвивки около 1,5 хиляди години преди експлозията на свръхнова, след което второто светило започна да изтегля останалата си материя върху себе си.
В крайна сметка това доведе до смъртта на първата звезда, което доведе до мощна светкавица и ударна вълна, която сега се разпространява през изхвърлените преди това обвивки на звездата и ги кара да светят. По същия начин, както предполагат учените, са възникнали някои други супернови от клас IIL, чиито свойства не се вписват напълно в представите на астрономите за подобни космически катаклизми.
Превод и редакция: TRENDY NEWS