Мощна магнитна буря, една от най-големите през последните години, започна на Земята на 23 март и продължава, според материалите на Института по приложна геофизика (ИПГ) на Росхидромет.
Според данните от мониторинга на космическото време, степента на смущение на магнитното поле на Земята на 24 март се повиши до G3 (силно) по скала от пет показателя, където G5 е изключително силно, а G1 е слабо.
Ниво G3 предполага, че на Земята, в допълнение към сериозните смущения в комуникацията, могат да бъдат записани фалшиви аларми в системите за безопасност на енергийните системи, маслените трансформатори могат да „кипят“. Космическият кораб може да изисква корекция на отношението.

През март учените регистрираха десетки изригвания на Слънцето с различни класове мощност и продължителност, някои от които бяха придружени от изхвърляния към нашата планета.
Слънцето е топка от кипяща плазма, чиито горни слоеве непрекъснато се „смесват“, което в комбинация с високата електропроводимост на материята му създава силно магнитно поле. Линиите на това поле често излизат извън по-плътните слоеве на Слънцето и се прекъсват, което води до появата на петна, изригвания и мощни CME.
„Голяма коронална дупка (в тъмен цвят на слънчевия диск) влезе в геоефективна орбита вчера. Това беше предшествано от слънчево изригване на 20.03.2023 г., което в ранните следобедни часове на днешния ден вече причини магнитна буря. Тъмната и празно изглеждаща зона на Слънцето се характеризира с много по-ниска температура и по-ниска плътност в сравнение със заобикалящата я среда. Тя, обаче, поради отворените изолинии на магнитното си поле изпуска горещи газове, които се разпространяват в Космоса с висока скорост. Очаква се ефектът от горещата плазма да формира около Земята магнитна буря, която да продължи и през уикенда“, обясняват от НИГГГ.
Превод и редакция: TRENDY NEWS