Американските астронавти Кристина Кук, Виктор Глоувър и Рийд Уайзман и канадският астронавт Джереми Хансен ще бъдат част от мисията Артемида 2, която ще лети около Луната през ноември 2024 г. Това се казва в съобщение, разпространено в понеделник от Националното управление по аеронавтика и изследване на космоса (НАСА).

Полетът ще бъде извършен на космическия кораб на NASA Orion. Мисията ще обиколи Луната и ще се върне на Земята.
През пролетта на 2019 г. НАСА обяви проекта за лунна програма Artemis, който ще се състои от три етапа. Първият от тях (Артемида 1) предвижда безпилотен полет на кораба Orion, монтиран на ракетата Space Launch System (SLS) около Луната и връщането му на Земята. Полетът се проведе 16 ноември – 11 декември 2022 г.
Вторият етап (Артемида 2) представлява полет около естествения спътник на Земята с екипаж на борда. В третия етап от мисията (Артемида 3) НАСА очаква да кацне астронавти на Луната и след това да ги изпрати на Марс приблизително в средата на 2030 г.
Това ще бъде второто пътуване на Уайзман в космоса, като преди това той е бил бордови инженер на борда на Международната станция в рамките на Експедиция 41 от май до ноември 2014 г. Уайзман е прекарал повече от 165 дни в космоса, включително почти 13 часа като водещ космически пешеходец по време на две излизания извън орбиталния комплекс. Преди назначението си Уайзман изпълняваше длъжността началник на кабинета на астронавтите от декември 2020 г. до ноември 2022 г.
Мисията ще бъде вторият космически полет на Глоувър, който преди това е служил като пилот на екипажа SpaceX Crew-1 на НАСА, който се приземи на 2 май 2021 г. след 168 дни в космоса. Като бордови инженер на борда на космическата станция за Експедиция 64 той допринесе за научни изследвания, технологични демонстрации и участва в четири излизания в открития космос.
Кох също така ще осъществи втория си полет в космоса по време на мисията „Артемида“.
Тя служи като бордови инженер на борда на космическата станция за експедиции 59, 60 и 61. Кох постави рекорд за най-дълъг единичен космически полет на жена с общо 328 дни в космоса и участва в първите изцяло женски космически разходки.
Представлявайки Канада, Хансен извършва първия си полет в космоса. Полковник от канадските въоръжени сили и бивш пилот на изтребител, Хансен има бакалавърска степен по космически науки от Кралския военен колеж на Канада в Кингстън, Онтарио, и магистърска степен по физика от същата институция през 2000 г., с изследователска насоченост към проследяване на сателити с широко зрително поле.
Той е един от двамата новобранци, избрани от CSA през май 2009 г. чрез третата кампания за набиране на канадски астронавти, и е работил като капком в Центъра за контрол на полетите на НАСА в Джонсън, а през 2017 г. става първият канадец, на когото е поверено ръководството на клас астронавти на НАСА, ръководейки обучението на кандидати за астронавти от САЩ и Канада.
„Не мога да се гордея повече, че тези четирима смелчаци ще дадат старт на пътуванията ни до Луната и отвъд нея“, заяви директорът на отдел „Операции на полетите“ Норм Найт, НАСА Джонсън.
„Те представляват точно това, което трябва да представлява един астронавтски корпус: смесица от изключително способни и завършени личности с умения и решителност да се справят с всяко изпитание като екип.
Мисията „Артемида II“ ще бъде предизвикателство и ние ще изпитаме границите на възможностите си, докато се подготвяме да качим бъдещите астронавти на Луната. Нямам съмнение, че с Рийд, Виктор, Кристина и Джереми зад волана сме готови да се изправим пред всяко предизвикателство, което ни се изпречи на пътя.“
Чрез мисиите „Артемида“ НАСА ще използва иновативни технологии, за да изследва по-голяма част от лунната повърхност от всякога. Ще си сътрудничим с търговски и международни партньори и ще установим първото дългосрочно присъствие на Луната. След това ще използваме наученото на Луната и около нея, за да направим следващия гигантски скок: да изпратим първите астронавти на Марс.
Превод и редакция: TRENDY NEWS