Сухата вода, известна на много хора под името Novek 1230, е открита още през 1968 г. Дълго време това вещество остава непотърсено. Досега всичките му свойства не са напълно използвани от хората, но са обновени през XXI век.
Нека да се върнем към скорошното й „реставриране“.
Учени от университета на Ливърпул са създали „суха вода“. Веществото наподобява пудра-захар и може да революционизира начина, по който се използват химически вещества.
Всяка частица от „сухата вода“ съдържа капчица вода, обвита от песъкоподобно покритие от силициев двуокис. Всъщност 95% от сухата вода си е „мокра“ вода.

„Сухата вода“ може да се окаже полезна за съхраняване на метан и разширяване на енергийния потенциал на природния газ. Тестовете показват, че тя е повече от 3 пъти по-добра в усвояването CO2, отколкото обикновената вода.
Другo приложение на „сухата вода“, демонстрирано от екипа, е използването й като катализатор за ускоряване на реакциите между водород и малеинова киселина. Това взаимодействие дава янтарна киселина – ключова суровина, широко използвана в лекарства, хранителни съставки и потребителски стоки.
Обикновено за създаването й трябва да се смесят и разбъркат водород и малеинова киселина. Но това не е необходимо при използването на частици суха вода, съдържащи малеинова киселина, което прави процеса екологичен и енергийно ефективен.
Технологията може да се адаптира за създаване на емулсии във вид на сух прах, смеси от два или повече вида несмесваеми течности като например олио и вода. Сухите емулсии пък могат да направят по-безопасно и по-лесно съхраняването и транспортирането на потенциално опасни течности.