Някои полицейски служители в Германия и местни политици призоваха за по-строги действия срещу екологичните активисти, които се застъпват за справяне с изменението на климата. Това съобщава The Guardian.
Тази седмица се проведоха най-интензивните досега протести на кампанийната група Letzte Generation (Последното поколение), като стотици нейни членове блокираха десетки пътища в час пик в Берлин.
Райнер Вендт, ръководител на полицейския профсъюз в Германия, оглави призивите за въвеждане на така наречения „баварски модел“ в цялата страна. В южната провинция активистите могат да бъдат превантивно задържани за срок до 30 дни, ако участват в блокада.

В Берлин максималният срок за превантивно задържане в момента е 48 часа.
„Не е случайно, че активистите избраха да съсредоточат протестите си в Берлин, а не в Мюнхен“, каза Вендт пред новинарската мрежа RND.
Според него наказанията в Берлин са твърде леки. „Смятам, че това е твърде малко… Ще овладеем ситуацията само ако наказанията са по-строги“.
Бенямин Йендро от берлинската полиция заяви, че тъй като броят на протестите е нараснал, са необходими алтернативни начини за тяхното контролиране.
„Не искаме правила от баварски тип, но бихме искали да имаме повече възможности да се справим с протестите“, каза той пред телевизия Welt.
Вътрешният министър на Германия Нанси Файзер от Социалдемократическата партия призова 16-те провинции да се обединят, за да създадат единна позиция по отношение на превантивното задържане.
Повече от година мина, откакто Letzte Generation започна своите протести, които включваха предимно седящи стачки пред пътното движение и активисти, които се залепяха за пътя. Действията им спечелиха прозвището Klimakleber или „климатични стикери“.
Други протести включват хвърляне на картофено пюре по произведения на изкуството в галерии, отрязване на върха на общинска коледна елха, изключване на газопровод, хвърляне на фалшиво масло по германската конституция, пръскане с боя по централите на политическите партии и прерязване на оградата на берлинското летище.

Групата неведнъж е заявявала, че основната ѝ цел е да подчертае колко неминуема е климатичната катастрофа и да притисне правителството за по-спешни действия, по-специално за спиране на използването на изкопаеми горива.
Тя иска създаването на народен съвет, съставен от 150 германци, представляващи всички обществени слоеве, които да създадат реалистични идеи за справяне с извънредната ситуация и да ги представят на парламента. Освен това иска от правителството да въведе ограничение на скоростта по магистралите до 130 км/ч.
Letzte Generation изтъква последните проучвания, в които четири пети от германците призовават правителството да предприеме повече и по-бързи действия за справяне с климатичната криза.
Първоначално наказанията срещу участниците в протестите включваха предупреждения или глоби.
Но през последните седмици съдилищата в Германия започнаха да увеличават залозите, като наложиха присъди затвор на някои участници в кампанията.
В сряда жена, идентифицирана като Maija W, която участва в акциите на Letzte Generation повече от година и която през август миналата година се залепи за рамката на картина с маслени бои на Лукас Кранах в берлинската Gemäldegalerie, беше осъдена на четири месеца затвор без право на пробация.
Съдия Сузана Вортман заяви:
„Не е приемливо част от обществото да се позовава на своите цели като причина за нарушаване на закона.“ Тя заяви, че за условна присъда не може да става и дума, тъй като жената е показала „непримиримост“ и е заявила, че възнамерява да участва в бъдещи протести, така че „няма положителна социална прогноза“.
Жената, 24-годишна дипломирана дизайнерка, заяви пред съда, че протестът ѝ е бил символичен и че тя и нейната колежка са знаели, че картината няма да бъде повредена, тъй като е била защитена зад стъкло. „Участието ми в тези действия не е несериозно или импулсивно“, каза тя и добави, че целта му е била да хвърли светлина върху заплахата, която представлява бездействието по отношение на климата.
По-рано този месец трима други протестиращи бяха осъдени на по няколко месеца затвор в Хайлброн за спиране на движението. Съдията Юлия Шмит обвини участниците в принуда, за което можеше да им наложи присъда до три години.
Превод и редакция: TRENDY NEWS