Европейските акции се покачват вече седем месеца, като засенчват американските си колеги, и сега са само с 6% под рекордния си връх. Въпреки това компаниите от региона не могат да се надяват на нищо. Безпрецедентното повишаване на лихвените проценти ще намали печалбите, маржовете и търсенето. Блокът все още изглежда евтин, но за това има основателна причина.
Инвеститорите в Европа преживяват необичайно добри времена напоследък. Индексът STOXX Europe 600 (.STOXX) в момента е на ниво от около 460 пункта, на една ръка разстояние от най-високата си стойност от януари 2022 г. – 494,35 пункта. Откакто достигна неотдавнашното си дъно в края на септември, той се е повишил с повече от 22%, което е джудже на 14% увеличение на индекса S&P 500 (.SPX) на водещите американски акции.
Подобно превъзходство е необичайно – последният път, когато се случи последователно, беше между 2005 и 2007 г.
Оттогава насам инвеститорите се насочиха към по-големия, по-дълбок и по-технологичен американски пазар.
Късметът изигра роля в неотдавнашния подем в Европа. Скокът на енергийните разходи, причинен от нахлуването на Русия в Украйна, не доведе до така опасяваната рецесия, отчасти защото зимата беше мека и правителствата купуваха гориво от други страни. Цените на природния газ спаднаха с повече от 80% от пика си през август, което стимулира икономическия растеж и намали разходите на компаниите.
Китай също помогна. През декември Пекин отмени драконовските мерки за блокиране на Covid. Оттогава икономиката на Средното кралство е в подем. През първото тримесечие на 2023 г. БВП нарасна с 4,5 % на годишна база, стимулиран от вътрешното потребление. Това накара инвеститорите да купуват акции на европейските износители. Акциите на френската LVMH (LVMH.PA), която получава 30% от продажбите си от азиатски държави извън Япония, се повишиха с повече от 25% тази година.

Съставът на европейските капиталови пазари също изигра голяма роля.
Близо 40% от фондовия пазар в региона се състои от т.нар. циклични акции, като например банки и промишлени предприятия, чието състояние обикновено се повишава и понижава заедно с икономиката. За сравнение, според JPMorgan, в САЩ те са едва 22%. Настоящата среда на висока инфлация, повишени лихвени проценти и бавен растеж е благоприятна за тези компании, тъй като им позволява да налагат по-високи цени за своите продукти и услуги. Акциите на големия италиански кредитор UniCredit (CRDI.MI) поскъпнаха с повече от една трета от януари насам въпреки банковите фалити в САЩ и Европа.
Тази благоприятна среда привлече инвеститорите към Европа след години на безразличие. Това, което те откриха, беше съкровищница от относително изгодни сделки. Дори и след неотдавнашното поскъпване акциите в Европа се търгуват с коефициент от 12,7 пъти очакваната печалба за следващата година, според оценките на IBES, което е 30% отстъпка от оценките в САЩ.
Сега обаче справедливите ветрове са на път да се променят.
От една страна, започват да се струпват икономически облаци. За да се пребори с необузданата инфлация, Европейската централна банка повиши лихвените проценти от нула на 3% само за осем месеца. До лятото те могат да достигнат 4%.
Рязкото затягане на паричната политика ще доведе до забавяне на растежа, като отслаби търсенето и ограничи разходите на домакинствата и фирмите. ЕЦБ очаква икономиката на еврозоната да се разшири с едва 1% през 2023 г. в сравнение с 3,6% през миналата година. За 2024 г. и 2025 г. централната банка прогнозира скромно повишение на БВП от 1,6%. По-високите лихвени проценти и напрежението в банковия сектор също ще затруднят и оскъпят достъпа на дружествата до капитал. А силната позиция на еврото спрямо долара ще намали стойността на печалбите, реализирани в чужбина, като същевременно ще оскъпи европейските стоки. Единната валута се търгува с около 10% по-високо спрямо зелените пари от средното за миналата година.
Тези фактори могат да доведат до намаляване на печалбите.
Понастоящем анализаторите очакват спад от 0,4% на печалбата на акция на европейските компании през 2023 г., според Barclays. Това изглежда твърде оптимистично. В неотдавнашна бележка Греъм Секър от Morgan Stanley изчислява, че само силното евро може да намали печалбата на акция с 5%. Наред с това по-ниският икономически растеж вероятно ще намали търсенето и обемите, а спадащата инфлация ще окаже натиск върху цените, намалявайки оперативните маржове. При тези условия печалбата на акция може да спадне с до 10 % през тази година, изчислява Секер. Тъй като лошите новини стават очевидни, акциите могат да се сринат.
Някои инвеститори вече насочват бизнеса си другаде. По данни на Bank of America фондовете за дялово участие в Европа са претърпели отлив в продължение на шест последователни седмици. През 2023 г. активно управляваните фондове, ориентирани към Европа, са отбелязали общ отлив от над 18 млрд. долара, но той е бил частично компенсиран от приток на 15,6 млрд. долара в пасивни фондове, които инвестират в региона.

Акциите на развиващите се пазари са подходяща алтернатива.
Те са по-евтини от европейските акции и се търгуват на цена, равна на 12 пъти прогнозната печалба за следващата година, като се използва индексът MSCI Emerging Markets. А състоянието на компаниите в тези страни вероятно ще бъде подкрепено от възстановяването на Китай, високите цени на суровините и слабия долар.
Мениджърите на фондове с широк мандат биха могли да разгледат и американски облигации с инвестиционен рейтинг. Доходността на индекса S&P U.S. Aggregate Bond Index, който проследява деноминирания в долари висококачествен дълг, е 4,58%. Това е по-ниско от мартенските 5,02%, но все още е доста над 3,24% отпреди една година. Ако световната икономика поеме по-мек път надолу, инвеститорите ще се възползват от фиксирането на тази висока доходност.
А ако икономическото приземяване е по-твърдо и централните банки намалят лихвените проценти, облигациите може да се представят по-добре от акциите. Марк Хефеле, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management, смята, че тази година облигациите на IG могат да предложат обща възвръщаемост, която е с 14,6 процентни пункта по-висока от тази, която се предлага от притежаването на S&P 500.
Европейските инвеститори преживяха необичайно приятно и печелившо пътуване. Но става все по-ясно, че най-добрите възможности сега са другаде.
On @Breakingviews: Slowing growth will crash the European stock party, writes @guerreraf72 https://t.co/kTgYXY5LlA
— Reuters (@Reuters) May 2, 2023
Превод и редакция: TRENDY NEWS