От ерата на забраната в САЩ до направо странни и безсмислени закони – светът гледа на виното по различен начин. Повечето закони за напитката имат за цел да предотвратят злоупотреби с консумацията и да защитят или увеличат продажбите, но някои изглеждат безсмислени. Законите за питието дават интересна представа за това как различните култури гледат на любимата ни ферментирала напитка. Ето 10 странни закона за виното, на които всеки любител на виното може да се посмее!
В Алабама няма „секси“ етикети
Някои европейски и американски винарни произвеждат вина с етикети, които могат да се считат за пикантни, в зависимост от региона. В Алабама такъв тип етикети се смятат за крайно неподходящи. Дотолкова, че е въведен специален закон, според който е незаконно да се поставят етикети, съдържащи „чувствени или нескромни изображения“.
Объркващи закони за транспортиране на вино в Канада
В някои канадски провинции има много объркващи закони относно трансграничния превоз на вино. Например, в Нюфаундленд човек може да внесе обратно само 1,14 литра вино за лична употреба. Нещо повече, в Нюфаундленд действително има закони, според които поръчаното от други провинции вино може да бъде конфискувано.

Съществуват закони, които забраняват и ограничават вноса на вино от съседни провинции. В Квебек не е разрешено на дадено лице да си поръча доставка на вино, но му е разрешено да внесе със себе си до 9 литра вино от друга провинция. На канадците е разрешено да внесат обратно в Алберта толкова вино, колкото искат, от друга провинция, но само ако то остане при тях (т.е. не могат да го подаряват).
Продажбата на подаръчни торбички за вино, които съдържат каквато и да е смес от принадлежности, свързани с виното, е незаконна.
Само една чаша вино за омъжени жени в Боливия
В Ла Пас, столицата на Боливия, има строго ограничение за консумацията на вино от омъжени жени. Създаден по „морални“ причини, този закон ограничава всяка омъжена жена до само една чаша вино, когато е в бар или ресторант. Този закон се основава на това, че предпазва омъжените жени от прекалено пиянство и флирт с други мъже извън брака им. Подобен закон не се прилага за женените мъже.
Няма подаръчни торбички за вино в Ню Йорк
Службата за контрол на алкохола в щата Ню Йорк разрешава на продавачите да продават тапи за вино, чаши за вино и коркови тапи във всеки магазин за алкохол в Ню Йорк. Незаконно е обаче да се продават подаръчни торбички за вино, които съдържат каквато и да е смес от атрибути, свързани с вино. Всеки, който продава подаръчна торбичка за вино и бъде хванат, ще трябва да плати голяма глоба от 10 000 долара.
Данък за винопроизводителите във Франция
Когато Наполеон управлява, той създава закон, според който всички винопроизводители са длъжни всяка година да дават един процент от своя продукт на държавата. След това това вино се давало на армията. На винопроизводителите във Франция вече не им се налага да дават вино. Те обаче трябва да дават равностойно количество семки, пулпа и кожи, останали от процеса на пресоване. След това държавата превръща тези остатъци в промишлен алкохол.
Държавни продажби само в Швеция
В Швеция продажбата на всички видове вино се контролира от правителството. Единственото място, откъдето може да се закупи вино, са магазините, наречени „Systembolaget“.

Това са магазини, финансирани от правителството, и в тях се продава вино на често смешно високи цени. По-голямата част от парите, спечелени от тези продажби, отиват директно в правителството. Тъй като цените са толкова високи, много хора предпочитат да пътуват до съседните държави, за да си купят вино.
Законно пиене на вино на работа във Франция
Във Франция е незаконно да се консумира какъвто и да е алкохол, различен от вино, сайдер, бира, крушов сайдер и хидромел (ферментирала медена напитка), докато сте на работа. В някои компании в края на работния ден се сервира т.нар. pot de depart (напитка за напускане), което означава, че някои работници могат да завършат дългия ден с чаша вино.
Превод и редакция: TRENDY NEWS