Вчера (23.05.2023 г.) Microsoft Corp (MSFT.O) започна да предоставя на потребителите множество подобрения на изкуствения интелект, включително в ChatGPT, търсачката Bing, както и в облачните услуги. Става дума за широкообхватна инициатива, която има за цел да намали разликата с Google на Alphabet Inc (GOOGL.O), предава Reuters.
Сред ключовите промени е пускането на резултати от търсенето в реално време от Bing в ChatGPT. Това е вирусния чатбот от партньора ѝ OpenAI, чиито отговори първоначално бяха ограничени до информация от 2021 г. насам.
Сега ChatGPT може да извлича от уеб резултатите на Bing за платените абонати и скоро ще го направи и за безплатните потребители, съобщи компанията на годишната си конференция Microsoft Build.
Компанията също така разширява т.нар. плъгини за Bing, като използва стандарт, възприет от OpenAI, и позволява на бизнеса да осъществява по-лесно транзакции с потребителите в търсачката си.
Например един такъв инструмент може да помогне на уеб сърфист, който търси идеи за вечеря, с предложена рецепта и съставки, които след това могат да бъдат поръчани от Instacart с едно кликване, каза Юсуф Мехди, главен маркетинг директор за потребителите на Microsoft.
„Това е дълбока промяна в начина, по който хората ще използват интернет“, каза той в интервю.
Запитан дали Microsoft може да продава рекламни места, свързани с приставките, Мехди заяви, че компанията не е стигнала до този момент, но че „моделът за това как хората придобиват клиенти се променя“.
Актуализациите на Bing са част от усилията на Microsoft да завладее по-голяма част от пазара на реклами за търсене в световен мащаб, който се оценява на 286 млрд. долара.
Подобно на Microsoft, Google също неотдавна демонстрира генеративни подобрения на изкуствения интелект за своята търсачка, която се учи от минали данни как да отговаря на отворени запитвания, когато в мрежата няма ясни отговори.

Коя от актуализираните търсачки предпочитат потребителите, остава неясно, тъй като Google все още не е въвела широко своите промени. Въпреки това самостоятелният конкурент на ChatGPT – чатбот, известен като Bard, е наличен и вече включва отговори, получени от резултатите от търсенето на Google.
Запитан дали ChatGPT ще измести Bing на Microsoft сега, когато включва актуална информация от интернет, Мехди каза, че програмите предлагат различни преживявания, но че Microsoft ще спечели и в двата случая, тъй като цитатите в ChatGPT ще увеличат трафика към Bing.
Новите функции на облачната услуга включват възможност за предприятията да създават приставки, които се свързват с Microsoft 365 Copilot – асистент с изкуствен интелект за предприятия.
Приставката може да позволи на служител да поиска от ИИ да резервира пътуване или да обясни правни въпроси, свързани с договорите с доставчици, заявиха от Microsoft. Целта на Microsoft е да позволи на компаниите да конфигурират свои собствени копилоти с изкуствен интелект в по-широк мащаб.
Компанията също така заяви, че от юни ще предостави асистент с изкуствен интелект, или копилот, като предварителен вариант за някои потребители на широко разпространената операционна система Windows. Тя обяви и начини, по които помага на потребителите да определят дали нейният ИИ е генерирал изображение или видеоклип, подобно на съобщението на Google.
Превод и редакция: TRENDY NEWS