Във Франция е (или някога е било) забранено да се кръщава прасе Наполеон. Причината, както можете да се досетите, е, че това представлява обида за бившия владетел на страната, предава The Local.
Този факт присъства в много статии за „странната Франция“ или „странните закони“, но всеки, който някога се е опитал да го проучи, не е открил доказателства нито за закон, който би могъл да се тълкува като такъв, нито за някой, който някога е бил преследван за това, че е нарекъл прасето си Наполеон.
Данните за това как хората са кръщавали прасетата си са малко откъслечни, така че не знаем дали някой в действителност е правил това, но има един много известен пример от литературата – „Фермата на животните“ на Джордж Оруел.
Във френското издание на романа от 1945 г. прасето Наполеон е кръстено… Наполеон.

Няма данни Оруел или издателите му да са имали проблеми във Франция заради това.
Трудно е да се каже защо точно това се е превърнало в толкова устойчив прийом, но е вярно, че до сравнително скоро във Франция е имало закони, които са предотвратявали „обидата“ на владетелите.
Законът от 1881 г. (приет след смъртта на Наполеон Бонапарт и племенника му Наполеон III) обявява за престъпление, наказуемо със затвор или глоба, грубото отношение към френския президент. И само към него, обиждането на други политици винаги е било наказвано с глоба.
По време на мандата на Шарл дьо Гол шестима души са осъдени за това нарушение. За последен път то е използвано през 2013 г., когато един протестиращ е глобен с 30 евро за това, че е издигнал плакат на тогавашния президент Никола Саркози с надпис casse-toi pauvre con (изчезвай, задник).
Законът беше окончателно отменен по-късно през 2013 г., след като Европейският съд по правата на човека постанови, че свободата на изразяване на протестиращия е била нарушена.
Сега е напълно законно да се обижда президентът (и много хиляди хора се възползваха от тази свобода по време на мандата на Еманюел Макрон), въпреки че президентът има същите нива на защита като всеки друг срещу клевета или навлизане в личния живот.
Дори когато законът е бил в сила, той се е отнасял само за настоящия държавен глава, а не за предишни управници, и остава неясно дали простото назоваване на прасе би се считало за „обида“.
Превод и редакция: TRENDY NEWS