Най-доволни от нивото на заплатите сред жителите на страните от ЕС са белгийците. Така 45 процента от респондентите от тази страна са отговорили на проучването на белгийската компания за подбор на персонал SD Worx. Те са били и с най-ниско ниво на недоволство – 22 процента, пише Brussels Times.
Следват ги Германия и Финландия с малко под 40 процента . Французите, хърватите и шведите са най-малко склонни да казват, че заплатите им са справедливи – под 30 процента. Най-често жителите на Холандия се затрудняват да отговорят на въпроса за справедливостта на заплатите , като най-решителни се оказват финландците.
В проучването са участвали над 16 000 европейски работници. Според изданието проучването е важно във връзка с европейската директива, която изисква прозрачност на заплатите на определени позиции, за да се премахне неравенството между половете. В Белгия тази директива ще влезе в сила през 2026 г.

„Положителен е фактът, че почти половината от белгийските служители са убедени в това. Компаниите, които полагат допълнителни усилия, ще могат да убедят още повече служители“, казва специалистът по възнагражденията Виржини Вершуорис.
И в Белгия всеки пети (22%) все още не е убеден във вътрешната справедливост в компанията. Вершуорис подчертава, че „предлагането на перспектива на служителите е мотивиращо и има положителен ефект върху политиките за набиране и задържане на персонал“.
По отношение на увереността в справедливостта на пазара белгийците също се нареждат на челно място в европейската класация, тъй като 41 % от белгийските служители смятат, че пакетът им за възнаграждение е справедлив в сравнение с други, които извършват подобна работа в други организации. В същото време за една четвърт от анкетираните белгийци съответствието на пазара може да бъде още по-добро.
Превод и редакция: TRENDY NEWS