Планинските горили в Източна и Централна Африка са извадени от списъка на „критично застрашените“ видове, след като през последното десетилетие броят им е нараснал.
Според Международния съюз за защита на природата (IUCN) броят на планинските горили е скочил от 680 през 2008 г. до над 1000 индивида през тази година, което е най-високата стойност, регистрирана някога за този подвид.
„Въпреки че е фантастична новина, че броят на планинските горили се увеличава, този подвид все още е застрашен и затова действията за опазване трябва да продължат“, казва Лиз Уилямсън, специалист по приматите в IUCN.
Планинските горили са включени в Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN), който съдържа повече от 95 000 застрашени растителни и животински видове, някои от които са застрашени от изчезване.

От IUCN заявиха, че интензивните усилия за опазване, включително патрули за борба с бракониерството и ветеринарни интервенции, са помогнали за запазването и увеличаването на числеността.
Заплахите за планинските горили обаче остават големи, тъй като местообитанията им в масива Вирунга и Бвинди-Сарамбве, обхващащи приблизително 792 кв. км в Демократична република Конго, Руанда и Уганда, граничат със земеделски земи, поддържани от нарастващо човешко население.
Бракониерството, повтарящите се граждански вълнения и внесените от човека болести като ебола също излагат вида на риск.
„Координираните усилия чрез регионален план за действие и пълното прилагане на насоките за най-добри практики на IUCN за туризъм и превенция на болести при човекоподобните маймуни, които препоръчват ограничаване на броя на туристите и предотвратяване на всякакъв близък контакт с хора, са от решаващо значение за осигуряване на бъдещето на планинската горила“, казва Уилямсън в изявление за медиите.
Планинската горила е един от двата подвида на източната горила (Gorilla beringei); видът източна горила остава критично застрашен.