Учени от института Flatiron в Ню Йорк за първи път в историята реконструираха напълно зрителната система на животно. Резултатите от работата са публикувани в списание Current Biology.
Мозъкът на паразитната оса Megaphragma viggianii е един от най-малките в света, а размерът на самото насекомо не надвишава 0,2 милиметра. Той съдържа само 8600 клетки, в сравнение със 171 милиарда клетки при хората. Все още обаче не е възможно да се пресъздаде в най-малкия детайл.
Екипът използва йонен лъч и електронен микроскоп, за да формира карта на зрителната система на осите, включително очите и невроните, които обработват информация и синапсите, които свързват невроните. Първо, експертите насочват лъч електрони към насекомото и наблюдават как се разпръскват електроните. След това те отрязват тънък слой от мозъка на етапи, използвайки фокусиран йонен лъч.

Моделът предостави цялостно разбиране на визуалната система на Megaphragma viggianii, както и техните умения за обработка на информация. Например, доказано е как различните части от очите на осите влияят на зрението. Оказа се също, че насекомото може да идентифицира поляризацията на светлината.
В бъдеще изследователите искат да картографират останалата част от мозъка на осите. След което принципите, получени от тази работа, могат да бъдат използвани за изследване на по-сложни нервни системи на животни, включително хора. Откритието може да послужи и като основа за оптимизиране на работата на изкуствения интелект.
Превод и редакция: TRENDY NEWS