Всички сме прекарали една немалка част от детството си в игри на карти – война, сантасе, белот, сварка, море и т.н., а някои продължават и в по-голяма възраст с покер, блекджек и т.н. Но знаете ли откъде идват картите?
История на картите за игра
Спорно е дали гърците, индийците или египтяните са първите откриватели на картите за игра. Въпреки това знаем, че първите карти за игра се появяват не в някоя от тези страни, а в Източна Азия. Най-рано картите са споменати по времето на династията Тан. Първоначалната им форма била продълговата. Преди появата на хартиените карти, азиатските народи използват продълговати таблички, изработени от слонова кост, бамбук или дърво.
Нямаме точна информация, относно това, как картите са били разпространени в нашия континент. Предполага се, че те са дошли при нас от Египет. За пръв път за карти за игра на континента се чува през XIV век в хрониката на град Берн от 1367 г. В нея се споменава за забраната на картите за игра. По-късно през 1370 се споменават и в испанска книга със стихове, след това се увеличават споменаванията им, но отново са свързани със забрани.

С времето, европейските народи започват да губят негативизма си срещу картите за игра, като дори се променят, според историческите периоди. Например – по времето на френската революция, монархическите фигури биват заменени от древни богове и велики философи, но през 1816 г. с възстановяването на френската монархия бива възвърнат и старият облик на картите.
Съвременните карти са творените на художника Адолф Йосифович Карл Велики. Да, точно така се е казвал, няма нужда да проверявате. Четирите цвята, в които е трябвало да бъдат отпечатани картите, са син, червен, жълт и черен.
В началото на 20-ти век, печатането на карти се извършва разделено на категории, според типа хартия. Към тридесетте години, те биват отпечатани само на сатенена.
Символика на картите
А знаехте ли, че 52-те карти представляват 52-те седмици от годината? Всъщност, всяко нещо в тези карти крие определена символика. Например – 4-те бои представляват сезоните, дванадесетте основни карти представляват месеците, a ако съберем 13-те карти + двата жокера ще получим 366 – дните в една високосна година.
Според някои документи, картите първоначално символизирали и четирите основни елемента – огънят, който е и елементът на силата, се представя от пиките. Водата се пада на купите. Спатиите символизират въздуха, а карото – земята.
Кого символизират?
Съвременните названия са дадени от френския народ, а „високопоставените“ карти дори символизират исторически личности. Да започнем с пиките – попът символизира Цар Давид, дамата на богинята Атина Палада, а валето на Холгер Датски.
При спатиите попът символизира Александър Македонски, дамата Регина, любимката на Карл Велики, Гуиневир, съпругата на крал Артур, графиня Диана дьо Поатие или римската аристократка Лукреция, а валето символизира Ланселот, който е влюбен в Гуиневир.
Защо и как картите Таро се превърнаха в модерна феминистка практика (СНИМКИ)
При купите попът се пада на Карл Велики, а дамата е Елена Троянска, по известна като Хубавата Елена, която вероятно познавате от легендите за Троянската война. Валето пък се вързва с френският рицар Ла Гир.
Попът при карото е не кой да е друг, а един от най-великите пълководци – Юлий Цезар. Дамата е Рахил, втората любима жена на Яков, майка на Йосиф и Вениамин. Валето се дава на фигурата от троянската война Хектор, както и на франският граф Роланд, военачалник при Карл Велики.