Защо някои хора имат сини очи? Причината е всъщност мутация на гена HERC2, която действа като превключвател. Той изключва кафявия цвят и виждаме син цвят на очите. Следователно, може да кажем, че синеоките са всъщност с недостатъчно кафяви очи.
Изданието Genetics Home Reference обяснява загадката на сините очи. Цветът на очите е резултат на пигментацията на структура, наречена ирис, която огражда малката черна точица (зеница) в центъра на окото. Тя контролира колко светлина да влезе в очите ни.
Цветът на ириса варира от много светло синьо до тъмно кафяво. Повечето от цветовете на очите се категоризират като син, зелен / лешников или кафяв. Кафявият е най-често срещаният цвят на очите в световен мащаб. Светлите цветове като синьо и зелено са изключително сред хора от европейски произход. Учените смятат, че тези мутации настъпват в първата миграция на нашите предци в Северна Европа.

Едно проучване от университета в Копенхаген, показва, че всички хора на Земята са имали кафяви очи, докато не настъпила генетична мутация преди около 10 000 години. Изследователите смятат, че всички хора със сини очи споделят общ прародител.
Проучването изследва ДНК-то на около 800 души със сини очи от различни части на света. От всички участници, 99.5% са имали една и съща мутация в гена, която решава цвета на очите. С други думи, те са генетично свързани един с друг. Резултатът показва също, че един човек е отговорен за тази мутация.
Цветът на очите се определя от вариации на гените на човека. Повечето от гените, свързани с цвета на очите, са ангажирани в производството, транспорта или съхранението на пигмент, наречен меланин. Хората с кафяви очи имат голямо количество меланин в ириса, докато хората със сини очи имат много по-малко от този пигмент.