Лечебните свойства на съня са впрегнати като начин за лечение – сочи се, че стимулацията на мозъка по време на сън може да доведе до ползи за сърдечно-съдовата система.
Най-вече възстановяването на организма, отдадено на дълбокия сън, се свързва с възстановяването на енергията и освобождаването от напрежението и стреса, натрупани през будното време. По време на сън се подобрява кръвообращението, намалява се възпалението и се набавя енергията за следващия ден.
След нараняване сънят е своеобразен естествен начин на лечение, защото тогава се образуват определени протеини и хормони на растежа, които помагат на мускулите и други тъкани в организма да се възстановят и ги заздравяват. Това е причината да се нуждаем от повече сън, когато имаме физическо нараняване.
Подобряването на кръвообращението, свързано със съня, не е единственият начин, по който той влияе ползотворно на сърдечно-съдовата система.
Макар и сънят да е естествен начин за възстановяване на организма, тези възстановителни процеси могат да се ускорят с определена намеса, каквато е мозъчната стимулация.
Научно изследване, проведено от Университета в Цюрих, Германия, сочи, че дълбокият сън може да доведе да благоприятни ефекти за сърдечно-съдовата система.
Използвани са звуци в определени честоти, които са наречени „розов шум“. Тези звуци са сходни на статичния шум, който се наблюдава в някои електронни устройства. В състояние на дълбок сън статичният шум може да стимулира мозъка. Сочи се, че стимулацията има сериозни ползи върху сърдечно-съдовата система. Насочената стимулация помага на сърцето, защото по време на дълбок сън лявата камера в сърцето се свива и отпуска по-енергично.
Това е причината да се подобрява кръвообращението, което стига до всички органи, които се възстановяват през нощта. И мозъчната стимулация помага, защото от мозъка се изпращат сигнали към всички части на организма – насочената стимулация, която засяга лявата камера на сърцето, може да го накара да тупти още по-енергично и да подобри цялостно сърдечно-съдовата функция. Това откритие за съня открива нова възможност за подобряване на сърдечно-съдовата функция, както и на много други система в организма.