Учени се заеха със задачата да претеглят живота на Земята и установиха, че милиардите хора на планетата съставляват незначителна част от биомасата ѝ на фона на всички дървета, дъждовни червеи и дори вируси.
Липсата на солидна тежест обаче не пречи на човешките същества да се „налагат“, съобщава Асошиейтед прес, позовавайки се на резултатите от изследване, публикувано в сп. „Протоколи на Американската академия на науките“.
Хората съставляват едва една десетохилядначаст от биомасата на Земята, съдейки по „сухото тегло“ на въглерода, влизащ в структурата на всички живи организми.
Първото по рода си преброяване на живота на планетата показва, че нейната същинска „тежка категория“ са растенията, съставляващи 80 процента от глобалната биомаса. Бактериите съставляват приблизително 13 процента от нея, а гъбите – около два процента.
„Тези числа може и да не са съвсем точни, но дават представата за пропорция“, казва ръководителят на изследователския екип Рон Майло от института „Вайцман“ в Израел. Въпреки че съставляват незначителна част от биомасата на Земята, хората оказват огромно влияние върху по-масивните организми.
От началото на цивилизацията човешките същества са допринесли общото тегло на растенията да намалее наполовина, а на дивите бозайници – с 85 процента.
Понастоящем домашният едър рогат добитък и прасетата на планетата тежат повече от всички диви животни, а домашните пилета – от всички диви птици.
„Ако искаме да онагледим реалното състояние на животните, ще трябва да използваме вместо детски книжки за слонове и лъвове описанието „крава, още една крава, трета крава и пиле“, казва Майло.