В наши дни, в Европа и на повечето места по света, температурата се измерва в градус Целзий. Единицата за имерване е кръстена на Андерс Целзий, шведски астроном, математик и физик. Въпреки великата си идея, той умира на съвсем млада възраст. Роден на 27 ноември 1901 г., поради туберкулоза неговия житейски път приключва едва на 42 г., на 25 април 1944 г.
Коя държава първа въвежда регистрационните номера на автомобилите?
Градус Целзий се използва в Международната система единици заедно с келвина. В наши дни, температурата на замръзване на водата, според скалата, е 0 градуса, а на кипене е 100. В оригиналната идея на Андрес Целзий нещата не са така. Според него, водата трябвало да кипи при температура от 0 градуса, а да замръзва при -100.

На пръв поглед ненужната промяна също си има своята причина. Тя се случва под натиска на шведския производител на термометри Даниел Екстрьом. Toва се случва през 1743-та година. Единицата е кръстена на Андрес Целзий през 1748-ма, няколко години след смъртта му.
Това е страната, в която жените за пръв път получават правото на глас
Преди появаца на Целзий е нямало ясен метод за определяне на температурата. Галилео Галилей създава термоскопа около 1592 г. Изобретението показва разликите в температурите.

То може да даде сведения дали нещо става по-горещо или по-студено. Първият термоскоп използва вода и различни стъкленици в лукова форма. С промяната на температурата, водата ще стане повече или по-малко плаваща и ще доведе до издигане и падане на луковиците.
Разликата между термоскопът и термометъра, е че първото е научен инструмент, чиято основна цел е да измери промените в температурата, а второто е вид апарат, който се използва за измерването ѝ.